Biathlonowy raport. Skandal w rosyjskiej ekipie, nowa rola niemieckiej legendy, Tiril Eckhoff pokonana we Francji

Już niewiele dzieli nas od sezonu zimowego. Niemniej za oknem jeszcze piękna, letnia pogoda i dzień ciągle dłuższy od nocy. A to oznacza jedno – pora na letni raport. Tym razem zajmiemy się piękną dyscypliną, która łączy w sobie biegi narciarskie i strzelanie – czyli oczywiście biathlonem. A w raporcie będą momenty wzruszające i oburzające. Szczęśliwe i nieprzyjemne chwile. Innymi słowy – w biathlonie odbija się nasze codzienne życie.

fot. redbull.com

Anais Chevalier-Bouchet lepsza od Tiril Eckhoff

We Francji rywalizowano w letnim biathlonie na festiwalu im. Martin Fourcade’a. Zawody miały silną obsadę i w przypadku rywalizacji pań skończyło się niespodzianką. Tiril Eckhoff musiała uznać wyższość Anais Chevalier-Bouchet. Za nimi uplasowała się Niemka Franziska Preuss. Wśród panów najlepszy okazał się Norweg Sturla Holm Laegreid. Wyprzedził świetnego tego lata Rosjanina Saida Karimullę Chaliliego oraz Niemca Benedikta Dolla.

Prestiżowe wyróżnienie dla Tiril Eckhoff

Skoro już o Tiril Eckhoff mowa. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż biathlonistka została uznana drugą najbardziej popularną wśród wszystkich sportowców w Norwegii. Przegrała tylko z wielkim lekkoatletą – mistrzem olimpijskim w biegu na 400 m przez płotki – Karstenem Wakholmem. W “10” znaleźli się jeszcze słynni biathlonowi bracia Boe. Johannes Thingnes był czwarty, zaś Tarjei – dziewiąty. Naszym zdaniem trochę może dziwić brak Laegreida (i skoczka Graneruda – ale to zupełnie inna historia), widać nie mają jeszcze wyrobionej marki, wszak dopiero zaczynają (z impetem to fakt) swe wielkie kariery.

Gorąco u Rosjan

Tymczasem w rosyjskiej drużynie doszło do skandalu. Matwiej Jelisiejew pokłócił się w autobusie z trenerem Jurijem Kamińskim i groziło mu wyrzucenie z kadry. Kłótnia teoretycznie dotyczyła tak banalnej rzeczy jak kto kogo w rzeczonym autobusie podsiadł i kiedy – ale tak naprawdę jej powodem była głęboka niechęć obydwu panów i ich wybuchowy charakter. Fani starej polskiej muzyki rockowej mogą mieć w tym momencie deja vu, gdyż konflikt w grupie Kult między Kazikiem Staszewskim, a Krzysztofem Banasikiem wyglądał niemal identycznie – z tym, że Banasik wyleciał z zespołu, zaś Jelisiejew uniknął najgorszego i przygotowuje się w drugiej, równorzędnej grupie pod wodzą trenera Siergieja Baszkirowa. Więcej o tej bulwersującej sprawie tutaj.

Dominik Landertinger na ślubnym kobiercu

Grzebanie się w brudach nie jest czynnością przyjemną. Więc opuśćmy Rosjan z ich problemami i pośpieszmy z nieco spóźnionymi gratulacjami do Austrii. A tam bardzo utytułowany Dominik Landertinger (który rok temu zakończył sportową karierę) po 10 latach związku zdecydował się sformalizować związek ze swoją dziewczyną Marion. Jak podaje austriacka prasa, uroczystość miała kameralny charakter, a państwo młodzi znają się właściwie od dzieciństwa. Redakcja sportswinter.pl składa serdeczne gratulacje!

Legendarna niemiecka mistrzyni w nowej roli

Kati Wilhelm na przełomie mileniów należała do największych gwiazd biathlonu. Od 2010 roku jest na sportowej emeryturze, za to aktywnie działa w niemieckiej federacji. Jak donoszą tamtejsze media, Kati została ambasadorką Invictus Games 2023, które odbędą się za dwa lata w Düsseldorfie, a w których wezmą udział weterani wojenni ranni w walkach.  Igrzyskom patronować będzie brytyjski książę Harry, a w ramach oprawy zapowiadane są koncerty takich gwiazd jak Rihanna, Coldplay, czy Bon Jovi. W programie przewidziana jest rywalizacja w dziesięciu dyscyplinach sportu.

Związek fiński bez dotacji

Fińska Stowarzyszenie Biathlonu przegrało batalię sądową przed Najwyższym Sądem Administracyjnym. Poszło o proceduralne sprawy (m. in. terminowość zgłoszenia), a finalnie związek stracił 240 000 Euro. Działacze jednak zachowują urzędowy optymizm i twierdzą, że nie będzie miało to wpływu na działalność statutową (tym bardziej, iż zeszły rok zakończył się z nadwyżką budżetową). Więcej w tym miejscu.

źródła: yle.fi, sport.de, sports.ru, krone.at, biathlonworld.com