Biathlonowy raport. Były biathlonista walczy z chorobą, śmierć trenera i egzotyczny kierunek poprzedniego szkoleniowca Polek

Fot. Manzoni/IBU

Za nami kolejny miesiąc biathlonowego sezonu ogórkowego. Brak zawodów nie sprawia jednak, że w świecie dwuboju zimowego jest nudno. Jesteście ciekawi co nowego wydarzyło się przez minione tygodnie? Odpowiedzi na to pytanie poznacie w naszym tradycyjnym podsumowaniu. Tym razem nie zabraknie też poważnych tematów.

Fot. Manzoni/IBU

Niespodziewany transfer byłego trenera Polek

Adam Kołodziejczyk po sezonie olimpijskim zakończył współpracę z kadrą biathlonistek. Był to bez wątpienia kiepski czas dla naszego biathlonu, bowiem sytuacja w drużynie wyglądała źle zarówno pod względem wyników jak i atmosfery, która, jak się słyszy, nie była najlepsza. Dużo mówiły wypowiedzi samych zawodników na koniec zimy. Z ich ust wydobywały się słowa żalu, smutku i psychicznego zmęczenia tym, jak potoczył się sezon olimpijski. Zawodnicy mówili wówczas, że chcą po prostu wyrzucić z głowy miniony sezon.

Były szkoleniowiec Polek nie pozostał jednak zbyt długo bez pracy. Kołodziejczyka zatrudnili Bułgarzy o czym poinformował dyrektor tamtejszego związku biathlonowego. Tym samym doświadczony trener obrał dość egzotyczny kierunek. – Reszta naszych biathlonistów wraz z czwórką najlepszych greckich sportowców rozpocznie treningi pod okiem Polaka. Wspólna decyzja została omówiona z federacją Grecji i uznaliśmy to za dobrą okazję, ponieważ nie stać nas na indywidualne zatrudnienie tak dobrego specjalisty do pracy w Bułgarii – napisano w komunikacie prasowym.

Więcej TUTAJ

Niemcy odsłonili karty

Wiemy już w jakim składzie biathlonowa reprezentacja Niemiec będzie rywalizować w Pucharze Świata w sezonie 2022/2023. W kadrze kobiet nie doszło do wielkich roszad. Największą gwiazdą pozostaje Denise Herrmann, która w Pekinie sięgnęła po złoto w biegu indywidualnym. Oprócz mistrzyni olimpijskiej w drużynie znalazły się: Vanessa Hinz, Franziska Preuss, Vanessa Voigt, Janina Hettich, Anna Weidel i doświadczona Franziska Hildebrand.

W kadrze mężczyzn po zakończeniu kariery przez Erika Lessera ciężar liderowania postara się wziąć na siebie Benedikt Doll, czyli ósmy zawodnik klasyfikacji generalnej minionego sezonu. Powołanie do reprezentacji otrzymali także Roman Rees, Philipp Nawrath, Philipp Horn, Johannes Kuehn, David Zobel oraz startujący dotychczas głównie w Pucharze IBU Lukas Fratzscher i Justus Strelow.

Choroba byłego biathlonisty

Jacek Glenc od kilku miesięcy walczy ze śmiertelną chorobą, która wywróciła jego życie do góry nogami. O dramatycznej sytuacji byłego biathlonisty, który zmaga się z glejakiem wielopostaciowym, za pośrednictwem mediów społecznościowych informował nawet Tomasz Sikora, były kolega klubowy Glenca. W Internecie trwa zbiórka na pokrycie kosztów leczenia, ale nadal wiele brakuje do kwoty, którą trzeba zgromadzić. Każda złotówka ma znaczenie.

Link do zbiórki TUTAJ

Włosko-szwedzka współpraca

W ostatnich latach w biegach narciarskich dość często spotykaliśmy się ze zjawiskem wspólnych treningów zawodników różnych narodowości. Mowa choćby o włoskich biegaczach, którzy pracowali wspólnie z kadrą Rosji. Tym razem na podobny krok zdecydował się Lukas Hofer, który do najbliższego sezonu będze przygotowywał się wspólnie z reprezentantami Szwecji Martinem Ponsiluomą i Sebastianem Samuelssonem. Informację tę przekazał Włoski Związek Sportów Zimowych. – Dziękujemy szwedzkiej federacji za otrzymaną szansę – powiedział prezydent FISI. – Porównanie metod pracy z pewnością pomoże Hoferowi zwiększyć swoją wiedzę i jak najlepiej przygotować się do kolejnego sezonu – dodał Flavio Roda.

Pierwsze wspólne zgrupowanie Hofera i szwedzkich biathlonistów zostało zaplanowane na 10 czerwca w Östersund. Obóz potrwa dwa tygodnie. Kolejny rozpocznie się 8 lipca. Na przełomie sierpnia i września Szwedzi mają natomiast trenować wspólnie z Hoferem we Włoszech.

Śmierć zasłużonego trenera

Przyszedł czas na przykrą informację, którą przekazano na oficjalnej stronie PZBiath. We wtorek w wieku 92 lat zmarł w Zakopanem Tadeusz Jankowski, były biegacz narciarski i trener biathlonowy uważany za jednego z twórców biathlonu kobiecego w Polsce. Jankowski karierę rozpoczynał od kombinacji norweskiej, by następnie startować w biegach narciarskich, w których wywalczył trzy złote medale mistrzostw Polski i reprezentował kraj na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku w 1964 roku. Potem, już po zakończeniu sportowej kariery, został trenerem w zakopiańskich klubach.

Jako trener kadry narodowej uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville (1992) i Lillehammer (1994). Pod jego wodzą Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk i Anna Stera wywalczyły brąz w biegu drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Borowcu (1993). W późniejszych latach kontynuował pracę z młodzieżą – odkrył talenty m. in. Krystyny Guzik oraz Pauliny Bobak. Był także autorem licznych książek o tematyce biathlonowej.

Zmiany stanu cywilnego

Nasze podsumowanie kończymy informacjami pozasportowymi. W minionym tygodniu aż dwie biathlonistki – Paulina Fialkova i Regina Oja – wyszły za mąż. Co ciekawe obie panie swoje ceremonie zaplanowały na ten sam dzień – konkretnie na 21 maja. Wybrankiem Estonki jest były biathlonista Kalev Ermits, który po sezonie olimpijskim zakończył sportową karierę, a reprezentantki Słowacji chodziarz Miloš Bátovský.

Źródło: fondoitalia.it / PZBiath / nordicmag.info / Instagram / informacja własna