Alpejskie MŚ w Åre: Marcel Hirscher powalczy o pierwsze złoto dla Austrii (lista startowa giganta mężczyczn)

fot. Andrea Miola ©

fot. Andrea Miola ©

Za nami już 11 dni Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre, a Austriacy, którzy wygrywali ostatnio klasyfikację medalową, wciąż pozostają bez złotego medalu. To jednak ma zmienić się za sprawą Marcela Hirschera, który walkę o medale rozpocznie dopiero w 12. dnia mistrzostw, czyli w piątek 15 lutego, od slalomu giganta. Pierwszy przejazd tych zawodów rozpocznie się o godzinie 14:15. 

Marcel Hirscher, który jak zwykle jest głównym bohaterem sezonu mężczyzn, długo kazał czekać na swój pierwszy występ na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Åre. Lider Pucharu Świata nie startował w konkurencjach szybkościowych, nie zdecydował się też na występ w kombinacji ani w zawodach drużynowych, przyjeżdząjąc do Åre dopiero dzień później. Austriak ze sporą przewagą prowadzi w klasyfikacji giganta w Pucharze Świata i wygrał cztery na pięć wyścigów w tej konkurencji, choć należy zaznaczyć, że jedna z tych wygranej była przyznana Marcelowi dopiero po kilku tygodniach, gdy zapadła decyzja o dyskwalifikacji pierwotnego zwycięzcy z Beaver Creek – Stefana Luitza. Hirscher będzie oczywiście głównym faworytem i do zawodów przystępował będzie także jako obrońca tytułu mistrza świata i mistrz olimpijski. Pewnym kłopotem dla Marcela jest przeziębienie, które złapało go kilka dni przed jednym z najważniejszych startów w sezonie.

Mistrzostwo świata zdobyte przez Hirschera dwa lata temu w Sankt Moritz było jego pierwszym mistrzostwem w tej konkurencji. Wcześniej przez kilka edycji mistrzostw najlepszym gigancistą był Ted Ligety. Amerykanin zdobył złoty medal za slalom gigant w 2015, 2013 i 2011 roku. W 2015 i 2013 roku Hirscher plasował się tuż za Ligetym, ale w końcu udało mu się osiągnąć cel i wywalczyć złoto w Sankt Moritz. Ligety obecnie daleki jest od swojej dawnej formy. W tym sezonie tylko raz plasował się w czołowej dziesiątce Pucharu Świata, w Beaver Creek. Poza tym trzy razy zajął miejsce w drugiej dziesiątce i raz był 25. Jak na trzykrotnego mistrza świata i mistrza olimpijskiego z 2014 roku, to wyniki nieco rozczarowujące. Ligety po problemach zdrowotnych ma jednak problemy, aby wrócić do jazdy jaką prezentował jeszcze kilka lat temu i trudno spodziewać się, aby w Åre walczył o medal.

Faworytów do medali poza Hirscherem jest wielu. Drugim obok Marcela zwycięzcą zawodów Pucharu Świata w gigancie w tym sezonie jest Słoweniec Zan Kranjec, który wygrał w Saalbach, jednak w klasyfikacji zajmuje on dopiero siódme miejsce, w dużej mierze przez to, że słabo spisał się na początku sezonu w Beaver Creek. Przed Kranjcem w klasyfikacji są Henrik Kristoffersen, Alexis Pinturault, Matts Olsson, Loic Meillard i Thomas Fanara. Do grona faworytów należy też zaliczyć Mathieu Faivre’a i Stefana Luitza. Nieco słabiej tej zimy spisują się dwaj medaliści mistrzostw z Sankt Moritz: Roland Leitinger i Leif Kristian Nestvold Haugen. Leitinger. Pierwszy z nich miał w ostatnim czasie problemy zdrowotne, powracał po kontuzji i nie zdołał przygotować wielkiej formy. Jednak należy pamiętać, że w 2017 roku ich znalezienie się na podium było rozpatrywane raczej w kategorii niespodzianki.

Pierwszy przejazd piątkowego giganta w Åre rozpocznie się o godzinie 14:15. Z numerem 1 pojedzie Henrik Kristoffersen. Podobnie jak to było w przypadku giganta kobiet, w zawodach mężczyzn wystartuje 98 alpejczyków, oczywiście bez reprezentanta Polski. Obrońca tytułu wystartuje jako piąty w kolejności. Drugi przejazd zaplanowany jest na godzinę 17:45.

Lista startowa

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.