Alpejskie MŚ w Åre: Dla kogo ostatni komplet medali? (lista startowa slalomu mężczyzn)

fot. Christian Jansky via Wikimedia Commons / CC BY SA

fot. Christian Jansky via Wikimedia Commons / CC BY SA

Na alpejskich Mistrzostwach Świata w Åre rozdano już dziesięć kompletów medali. Trwająca prawie dwa tygodnie impreza zostanie zakończona już jutro, a w ostatnich zawodach zmierzą się mężczyźni, rywalizując na slalomowej trasie. Do kogo trafią ostatnie medale? O tym powinniśmy przekonać się jutro około godziny 15:30 po zakończeniu pierwszego przejazdu przez najlepszą trzydziestkę.

Jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn w slalomie, to chyba nie byłoby żadnego zdziwienia, gdyby powtórzyło się podium ze slalomu giganta, w którym triumfował Henrik Kristoffersen, drugi był Marcel Hirscher, a trzeci Alexis Pinturault. Cała wymieniona trójka to wybitni specjaliści nie tylko od giganta, ale także od slalomu, w którym w tym sezonie także stawali na podium. Na osiem rozegranych w bieżącej edycji Pucharu Świata slalomów, w pięciu zwyciężał Marcel Hirscher, który prowadzi w klasyfikacji tej konkurencji.  Jeden raz zwyciężył Daniel Yule, który plasuje się na pozycji trzeciej, a dwa razy triumfował Clement Noel, który jest wiceliderem. Wspominani wcześniej Kristoffersen i Pinturault to jak na razie zawodnicy numer cztery i sześć tego sezonu. Między nimi na piątym miejscu jest Marco Schwarz, który również świetnie spisał się w gigancie, zajmując piątą lokatę. Schwarz także w tym sezonie wygrywał slalom, ale równoległy, który – prawdę mówiąc  – jest zupełnie inną konkurencją, choć zaliczaną obecnie do klasyfikacji slalomu. Głównym faworytem, nawet pomimo przeziębienia i złego samopoczucia zawsze jest Marcel Hirscher, jednak sytuacja w jakiej został postawiony jest bardzo trudna, a rywale bardzo groźni.

Dla Alexisa Pinturaulta sezon 2018/2019 jest wyjątkowo dobry pod względem slalomowych występów. W żadnym z wcześniejszych sezonów nie udało mu się stanąć na podium Pucharu Świata więcej niż jeden raz. Miał na swoim koncie pojedyncze zwycięstwa, w 2013 i 2014 roku, ale w tej zimy Alexis jeździ równo jak nigdy i przede wszystkim bardzo szybko. To podstawy do tego, aby wierzyć w trzeci medal tego zawodnika na mistrzostwach w Åre. Wcześniej zdobył on złoto za kombinację i brąz za slalom. Drugi z francuskich faworytów to Clement Noel, jedna z rewelacji tego sezonu, choć nie niespodzianka, bo tak naprawdę dobre wyniki 21-letniego Francuza to coś spodziewanego, po jego dobrych występach w kategoriach juniorskich i po kilku świetnych wynikach w poprzednim sezonie, w którym otarł się o olimpijskie podium. Teraz Noel nie jest żadnym czarnym koniem, a jednym z głównych pretendentów do złota. Dwa zwycięstwa w tym sezonie to jeden z dowodów na jego nieprzeciętne umiejętności.

Po kilkuletniej, nieco monotematycznej rywalizacji o zwycięstwa w slalomie między Marcelem Hirscherem i Henrikiem Kristoffersenem, w czołówce slalomu zrobiło się jeszcze bardziej interesująco. Zwłaszcza wobec problemów zdrowotnych Marcela Hirschera, które nawiedziły go chyba w najgorszym momencie sezonu, spodziewać się można zaciętej walki o złoty medal. Do szerokiego grona faworytów, poza już wymienionymi zawodnikami zaliczyć można imponującego nie tylko wzrostem Ramona Zenhauserna,  mistrza olimpijskiego Andre Myhrera, szalonego jeźdźca Manuela Fellera, a także Dave Rydinga i Michaela Matta. A kto mógłby wystąpić w roli czarnego konia? Loic Meillard stał już na podium slalomu w tym sezonie, a wczoraj był wysoko w gigancie. Na pewno stać go na wiele. Jest też Stefan Hadalin, który świetnym slalomem zapewnił sobie medal za kombinację oraz robiący ostatnio długie kroki w kierunku czołówki Bułgar Albert Popow. Jego medal byłby prawdziwą niespodzianką, ale patrząc na ostatnie starty Popowa, nie jest to niemożliwe.

Dwa lata temu w Sankt Moritz złoty medal za slalom założono na szyję Marcela Hirschera, srebro zabrał ze sobą Manuel Feller, a brąz Felix Neureuther. Ten ostatni nie ma rewelacyjnego sezonu i jeszcze nie odzyskał formy sprzed kontuzji. Kilka razy ukończył zawody w okolicy dziesiątego miejsca, natomiast nie udało mu się zbliżyć do podium. Po jednym medalu przywoził on z trzech ostatnich mistrzostw świata: Sankt Moritz, Beaver Creek i Schladming. Czyżby dobra passa Niemca miała zakończyć się na Åre?

Lista startowa

Pierwszy przejazd ostatniej konkurencji mistrzostw – slalomu – rozpocznie się o godzinie 11:00, a drugi o 14:30. Z numerem 1 pojedzie Clement Noel.

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.