Zmiana planów polskich biathlonistek i biathlonistów

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Biathlonowa reprezentacja Polski w minioną niedzielę zakończyła zgrupowanie w Ramsau, które było jednym z ostatnich obozów przygotowawczych przed zbliżającym się sezonem zimowym. Obie kadry czekają teraz na badania lekarskie w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej oraz badania diagnostyczne w Instytucie Sportu. Na ostatnie zgrupowanie drużyna kobiet i mężczyzn – wbrew wcześniejszym planom – wyruszy do fińskiej Imatry.

Rozwijająca się na świecie pandemia koronawirusa zmusiła kadry seniorów i seniorek do zmiany wcześniejszych planów, które zakładały obozy przygotowawcze w Szwecji i w Norwegii. Panie miały wyjechać do Idre, a panowie do znajdującego się w Kraju Fiordów ośrodka Gålå. W obliczu zagrożenia kierownictwo Polskiego Związku Biathlonu i sztaby szkoleniowe zadecydowały jednak, że rozsądniejszym wyborem będzie zorganizowanie zgrupowania w Finlandii, a konkretnie w Imatrze.

Lokalizacja wybrana przez PZBiath jest nieprzypadkowa, bowiem Imatra leży niedaleko od Kontiolathi (około dwie i pół godziny drogi samochodem), które będzie gospodarzem pierwszych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2020/2021. Gospodarze obiektu w Imatrze zapewniają również, że sportowcy będą mieli doskonałe warunki do przygotowań, gdyż zawodnicy będą mieli do dyspozycji nawet pięć kilometrów tras.

– Według pierwotnego scenariusza obie kadry po swoich zgrupowaniach odpowiednio w Szwecji i Norwegii miały wrócić jeszcze na kilka dni do kraju. Zdecydowaliśmy jednak, że chcemy być w Finlandii wcześniej. Ograniczamy tym samym podróże i minimalizujemy ryzyko zakażeń – czytamy wypowiedź dyrektora sportowego PZBiath Adama Kołodziejczyka.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na oficjalnej stronie Polskiego Związku Biathlonu, seniorki wyruszą do Imatry 8 listopada, a seniorzy dołączą do koleżanek z kadry dzień później.

Źródło: PZBiath