Zaskakujące rozstrzygnięcia w Szwecji. Wielkie faworytki pokonane przez weterankę

20:04, 24.03.2022 Marta Grzyb

Czwartek upłynął w Piteaa pod znakiem rozgrywania kolejnych konkurencji mistrzostw Szwecji w biegach narciarskich. Tym razem panie i panowie rywalizowali techniką dowolną w startach masowych na dystansach odpowiednio 15 i 30 kilometrów. Złote medale wywalczyli Charlotte Kalla oraz William Poromaa.

Bysprinten, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Doświadczenie > młodość

Podczas gdy wielu zastanawiało się, czy Ebba Andersson będzie w stanie pokonać Fridę Karlsson w biegu rozgrywanym techniką dowolną na dystansie 15 kilometrów i zdobyć tym samym tytuł mistrzyni Szwecji, niespodziewanie złoty medal w konkurencji tej wywalczyła Charlotte Kalla. Co ciekawe, kilka dni temu 34-latka ogłosiła, iż po zakończeniu krajowego czempionatu odwiesi swe narty na kołek.

Trzykrotna mistrzyni olimpijska przyznała po czwartkowym biegu ze startu wspólnego, że nie spodziewała się tak wielkiego sukcesu. - To wydaje się nierealne. Nie sądziłam, że zdobędę złoty medal w Piteaa. (...) Myślałam, że moja kariera jest już podsumowana. Ale to naprawdę bardzo dobrze smakuje - powiedziała Kalla w rozmowie z svt.se po zdobyciu 51. (w tym 29. złotego) medalu mistrzostw Szwecji.

Doświadczona zawodniczka Trzech Koron na ostatnich metrach wyprzedziła wspomniane już Fridę Karlsson i Ebbę Andersson, które uplasowały się odpowiednio na 2. i 3. pozycji. Ich strata do Kalli wyniosła mniej niż sekundę. Na starcie czwartkowego biegu nie stanęły między innymi: Jonna Sundling, Emma Ribom czy Moa Lundgren.

Wyniki biegu ze startu wspólnego kobiet

Młody wilk z mistrzowskim tytułem

Po wywalczeniu brązowego medalu w środowym biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 15 kilometrów, tym razem William Poromaa nie miał sobie równych w czwartkowych zawodach ze startu wspólnego. Dystans 30 kilometrów przebiegł on w czasie 1:12:53,1 godziny.

Drugie miejsce - tak jak dzień wcześniej - zajął Bjoern Sandstroem. 27-latek linię mety przekroczył ponad minutę po młodszym o pięć lat rodaku. Skład podium uzupełnił Eric Rosjoe. Na ostatnich metrach stoczył on zażartą walkę o brąz krajowego czempionatu z Trulsem Gisselmanem. Ostatecznie wygrał ją 0,9 sekundy. Do lidera stracił jednak ponad 2 minuty.

Drugiego dnia zmagań w Piteaa nie wystartował między innymi zwycięzca poprzedniej konkurencji mistrzostw, Calle Halfvarsson. Czwartkowe zawody ukończyło łącznie 37 biegaczek i 78 biegaczy narciarskich.