Szwedzka mistrzyni z medalem krajowego czempionatu. Rywalki były pełne uznania. "To wzór dla nas"

20:49, 23.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 20:51, 23.03.2022

Za nami pierwszy dzień rywalizacji biegaczy i biegaczek narciarskich podczas mistrzostw Szwecji rozgrywanych w miejscowości Piteaa. W środowej rywalizacji na dystansach 10 i 15 kilometrów stylem klasycznym złote medale wywalczyli Frida Karlsson i Calle Haflvarsson. Najwięcej mówiło się jednak o przechodzącej na sportową emeryturę Charlotte Kalli, która w jednym ze swoich ostatnich startów w karierze zdobyła brąz.

fot: M. Rudzińska

Pierwsze złoto

Mistrzynią Szwecji na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym została Frida Karlsson, która prowadziła od startu do mety. 22-latka już na pierwszych punktach pomiaru uzyskała sporą przewagę i nawet jej nieco gorsza postawa w drugiej części dystansu nie przeszkodziła młodej Szwedce w sięgnięciu po pierwsze w karierze złoto krajowego czempionatu.

Na drugim miejscu finiszowała Ebba Andersson, która przegrała z Karlsson o nieco ponad siedem sekund. Obie zawodniczki po biegu z uznaniem wypowiadały się o koleżance z kadry i jednej z największych szwedzkich gwiazd ostatnich lat - Charlotte Kalli.

- Była wspaniałym wzorem do naśladowania. Marzyłam by być z nią w jednej drużynie - mówiła Karlsson. Wtórowała jej Andersson. - Charlotte to dla mnie wzór i moja przyjaciółka. Będę za nią tęsknić - tłumaczyła srebrna medalistka cytowana przez Expressen.

Jubileuszowy medal

Na najniższym stopniu podium stanęła doświadczona Charlotte Kalla, która we wtorek poinformowała o zakończeniu swojej bogatej kariery. Utytułowana Szwedka na półmetku była jeszcze czwarta, ale drugą "piątkę" pokonała dużo szybciej od Jonny Sundling, z którą toczyła korespondencyjny pojedynek. Ostatecznie Kalla przegrała z Fridą Karlsson o +27,7 sek i zdobyła jubileuszowy 50. medal mistrzostw kraju.

Na czwartej pozycji sklasyfikowano Jonnę Sundling, która w ostatnich tygodniach imponowała formą. Mistrzyni olimpijska z Pekinu straciła do triumfatorki +55,1 sek. Czołową piątkę zamknęła Johanna Hagstroem (+1:11,2 min).

Pewny triumf Halfvarssona

Godzinę po paniach na trasie w miejscowości Piteaa pojawili się panowie rywalizujący na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym. Złoto wywalczył Calle Halfvarsson, który zmagania rozpoczął dość spokojnie, ale z każdym kolejnym punktem pomiaru przesuwał się w klasyfikacji i odrabiał straty. Szwed objął prowadzenie na piątym kilometrze i nie oddał go już do samego końca. Ostatecznie finiszował z czasem 37:15,8 min.

Srebrny medal zdobył Bjoern Sandstroem, który przegrał z Halfvarssonem o niespełna 45 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął William Poromaa (+1:08,8 min). 21-latek zaczął od mocnego tempa, ale w drugiej części dystansu nie był w stanie go utrzymać. Czwarty był Fredrik Andersson, a piąty Jens Burman. Szóste miejsce zajął Leo Johansson.