Szwedzi odsłonili karty, mistrzyni olimpijska opuści Tour de Ski

fot: M. Rudzińska

Szwedzki Związek Narciarski opublikował składy kadr Trzech Koron na 15. edycję Tour de Ski. W zespole, który od 1 stycznia będzie walczył o triumf w tym prestiżowym cyklu, zabrakło Charlotte Kalli, która jeszcze niedawno planowała swój start w imprezie.

fot: M. Rudzińska

Reprezentacja Szwecji po inauguracyjnych biegach sezonu w Ruce wycofała się z rywalizacji w Pucharze Świata, odpuszczając grudniowe zawody w Davos i Dreźnie. Pod wątpliwość poddawano wówczas także występ biegaczy i biegaczek z kraju Trzech Koron w rozpoczynającym się 1 stycznia cyklu Tour de Ski. Kilka tygodni później Szwedzi poinformowali jednak, że nie zamierzają rezygnować z rywalizacji w TdS, a dziś tamtejszy związek narciarski opublikował składy obu kadry.

W drużynie kobiet nie doszło do wielkiej rewolucji. O triumf w Tour de Ski powalczą m.in. Frida Karlsson i Ebba Andersson, które pod nieobecność Norweżek będą miały szansę na to, aby zostać drugą w historii biegaczką ze Szwecji, która triumfuje w tej imprezie. W kadrze znalazły się także Emma Ribom, Moa Olsson, Maja Dahlqvist, Moa Lundgren, Linn Svahn i Jonna Sundling. Z występu, po konsultacji ze sztabem medycznym i trenerami, zrezygnowała jedyna szwedzka triumfatorka TdS w historii – Charlotte Kalla, która ma się teraz skupić na jak najlepszym przygotowaniu do mistrzostw świata w Oberstdorfie.

Męska część reprezentacji Szwecji na Tour de Ski będzie liczyła sześć nazwisk. Szansę występu dostali Calle Halfvarsson, Johan Haggstroem, Oskar Svensson, Marcus Ruus, Björn Sandström i mający za sobą świetny początek sezonu William Poromaa, dla którego będzie to debiut w tym cyklu.

Źródło: Aftonbladet / skidor.com