Kolejne nacje wycofują się. Zawody zagrożone?

fot. M. Rudzińska

Wczoraj informowaliśmy o decyzji reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich, której zawodnicy odpuszczą starty w nadchodzących zawodach Pucharu Świata. Tamtejsi sportowcy w obawie zakażenia koronawirusem nie wystąpią w Dreźnie i Davos. O podobnej decyzji poinformowały dziś fiński i szwedzki związek narciarski.

Linn Svahn – nie wystartuje już w tym roku (fot. M. Rudzińska)

Fiński sztab medyczny zwraca uwagę, że w poprzedni weekend PŚ w Ruce zastosowano nadzwyczajny reżim sanitarny. Zdaniem głównego lekarza Fińskiego Komitetu Olimpijskiego, Maarit Valtonen, Davos i Drezno nie są tak dobrze przygotowane.

 – Podczas pierwszych z zawodów zadbano o biegaczy zgodnie z najwyższymi medycznymi standardami. Standardy te różnią się dość znacznie pośród innych organizatorów, co więcej, ryzykujemy zarażenie w podróży – twierdzi lekarka.

Trener drużyny biegowej, Teemu Pasanen, dodaje, że najważniejszą imprezą sezonu są Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. Ponadto trener cytowany przez portal hiihtioliitto.fi twierdzi, że na północy Finlandii warunki treningowe są znacznie bardziej sprzyjające.

Szwedzi już po zawodach w Ruce wiedzieli, że nie wezmą udziału w zawodach w Europie Centralnej i powrócą dopiero w Nowym Roku. Lekarz biegowej reprezentacji Trzech Koron, Per Andersson, stwierdził, że korzyści z odpuszczenia startów przewyższają ryzyko.

 – Doszliśmy do tego wniosku po długich dyskusjach z całym sztabem. Na przestrzeni ostatnich dni spotykałem wiele osób, które już zmagały się z koronawirusem. Niektórzy ozdrowieńcy nie doszli do pełni formy przez kilka miesięcy po zakażeniu – stwierdził lekarz, cytowany przez portal SVT. – Z zawodnikami rozmawialiśmy o ewentualnej absencji jeszcze przed zawodami w Ruce. Jestem pełen podziwu dla ich rozsądnej postawy – dodał Andersson. Decyzja Szwedów oznacza, że Linn Svahn niemal na pewno utraci prowadzenie w klasyfikacji sprinterskiej.

W zawodach zabraknie też czołowej Niemki, Viktorii Carl, która zerwała więzadła w prawej stopie.

źródło: svt.se/hiihtoliitto.fi