Srebrni medaliści z Pjongczangu mistrzami w Pekinie. Sui i Han z olimpijskim złotem

Screen - Eurosport

Losy ostatniego kompletu medali w łyżwiarstwie figurowym rozstrzygnęły się po programie dowolnym. Mistrzami olimpijskimi w rywalizacji par sportowych na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zostali Wenjing Sui oraz Cong Han. Setne części punktów pozwoliły duetowi gospodarzy sięgnąć po najcenniejszy kruszec.

Screen – Eurosport

Cztery lata wstecz również prowadzili po programie krótkim. Zwycięstwo na igrzyskach w Pjongczangu odebrał im wtedy niemiecki duet Sawczenko i Massot, którzy ustanawiając rekord świata w programie dowolnym wyprzedzili reprezentantów Chińskiej Republiki Ludowej o 0,43 pkt. Tym razem setne części punktów przesądziły na ich korzyść- sześćdziesiąt trzy setne zadecydowały o złotym medalu, pozwalając wyprzedzić zawodników Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pierwsza ósemka par

Dotychczas pozycję lidera zajmowali występujący jako czwarci w kolejności, Kirsten Moore-Towers oraz Michael Marinaro, poprawiając swój wynik o trzy lokaty. Na półmetku rywalizacji medalowej w łyżwiarstwie figurowym na czele tabeli uplasowali się jednak Karina Safina oraz Luka Berulava. Reprezentanci Gruzji, których nota łączna wyniosła 192,44 pkt prowadzili z przewagą ponad dziesięciu punktów nad parami z Kanady i Hiszpanii (Barquero/Zandron).

Bezbłędny rosyjski tercet

Czwartą, a zarazem ostatnią grupę otworzyli Aleksandra Bojkowa oraz Dmitrij Kozłowski. Nota łączna 220.50 pkt pozwoliła im na zajęcie miejsca, z którego rozpoczynali dzisiejszą rywalizację po programie krótkim- tuż za podium.

Anastasija Miszyna i Aleksandr Gallamow, a wreszcie Jewgienija Tarasowa i Władimir Morozow- te dwie ostatnie pary stanowiły największą konkurencję dla zwycięskiego, chińskiego duetu. Reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego wykonali swoje programy dowolne niemalże bezbłędnie, prawie remisując swoje rezultaty. Brązowi medaliści, Miszyna i Gallamow (237.71 pkt), ustąpili rodakom zaledwie o 1,54 pkt, pozostając jednak najwyżej punktowaną parą za elementy spośród czołowej trójki. O drugim miejscu Jewgieniji Tarasowej i Władimira Morozowa (239.25) zadecydowały setne części punktów. Wysokie komponenty (po 9,5 niemal w każdym elemencie, a najwyższy za wykonanie i kompozycję), a także czystość wykonywania obrotów wystarczyły im, by pokonać poprzedników, ale okazały się być niewystarczające na parę Sui i Han.

Po 12 latach złoto wraca do Chin

W 2010 roku na igrzyskach w Vancouver po złoty medal olimpijski sięgnęli Xue Shen, wraz z Hongbo Zhao. Dwanaście lat później ich wyczyn powtarzają Wenjing Sui i Cong Han.

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie udało im się utrzymać prowadzenie po programie krótkim, w którym ustanowili nowy, światowy rekord- 84.41 pkt. Występ w programie dowolnym pozwolił im zapisać na koncie kolejne 155.47 pkt, co przełożyło się na łączną notę 239.88 pkt- sześćdziesiąt trzy setne wyższą niż u Rosjan.

Mistrzowie olimpijscy, względem duetu Tarasowa i Morozow, ocenieni niżej zostali w komponentach, interpretacji muzyki i wykonaniu. Ich przejazd nie był również pozbawiony błędu. Brak pełnej rotacji przy potrójnym Salchowie kosztował co najmniej trzy punkty. Sui i Hana jednak, na tle innych par, wyróżniła innowacyjność, która przesądziła o ich sukcesie. Poczwórne podnoszenie twistowe (cała trudność elementu polega na tym, że partnerka wykonuje jeden obrót w powietrzu więcej), najtrudniejsza wersja spirali- przodem zewnątrz, piruet parowy- w tych innych i mocniejszych elementach technicznych zachwycali publiczność i jury.

Złotym medalistom wtórowały dźwięki utworu “Bridge Over Troubled Water”.

Pełne wyniki

Źródło: informacja własna