Gospodarze powetują sobie za Pjongczang? Sui i Han prowadzą po programie krótkim

Screen - Eurosport

Wenjing Sui i Cong Han prowadzą po programie krótkim par sportowych. Reprezentanci Chin to srebrni medaliści z Pjongaczngu – obecnie są na najlepszej drodze po olimpijskie złoto. 

Screen – Eurosport

Mocne rozpoczęcie

Już na samym początku byliśmy świadkami świetnego przejazdu. Jako drudzy swój program krótki wykonali reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Alexa Knierim i Brandon Frazier, którzy po swoim występie objęli prowadzenie i stracili je dopiero po czternastej parze. Alexa to już dwukrotna medalistka olimpijska w rywalizacji drużynowej. Jeden z medali zdobyła z Frazierem podczas trwających igrzysk w Pekinie. W rywalizacji par krótkich zaprezentowali się znacznie lepiej niż przy swoim pierwszym starcie w Chinach, zdobywając 74,23 punktu, co jest wynikiem o niespełna punkt gorszym od ich rekordu. Finalnie ukończyli program krótki na szóstej pozycji.

Historia się powtarza

Najwyższą notę za swój program krótki otrzymali Wenjing Sui i Cong Han – srebrni medaliści z Pjongczangu w rywalizacji par sportowych. W Korei także prowadzili po programie krótkim, jednak finalnie stracili pierwszą pozycję na rzecz niemieckiego duetu. Ich pierwszy występ w Pekinie był bezbłędny. Reprezentanci gospodarzy rozpoczęli od świetnie wykonanego potrójnego toe-loopa, potem wykonując bez zarzutów wyrzucanego flipa z pewnym lądowaniem. Ich program uzupełniło chociażby trudne, ale bezbłędne podnoszenie twistowe. W połączeniu z doskonałą interpretacją muzyki w sekwencji kroków dało im to 84,41 puntu, co jest ich nowym rekordem życiowym.

Rosyjski tercet

Tuż za nimi uplasowały się trzy rosyjskie pary. Zaledwie 0,16 punktu do prowadzących tracili Jewgienija Tarasowa i Władimir Morozow. Oni także startowali na igrzyskach w Pjognczangu, wówczas kończąc rywalizację tuż za podium. Ich program krótki na trwającym czempionacie został wykonany bezbłędnie i dla samych łyżwiarzy był bardzo emocjonalny. Para została wysoko oceniona za potrójnego wyrzucanego rittbergera czy potrójnego twista. Rosyjska para otrzymała najwyższą notę za ocenę techniczną – 46,04 punktu, ustanawiając nowy rekord życiowy w programie krótkim.

Na pozycji trzeciej uplasowali się Anastasija Miszyna i Aleksandr Gallamow. Oni także wykonali swój program bezbłędnie, ale zostali niżej ocenieni za komponenty. W ich występie pojawiły się również nieco łatwiejsze kroki, co dało im 82,76 punktu. Tuż za czołową trójką pierwszą część rywalizacji zakończyli Aleksandra Bojkowa oraz Dmitrij Kozłowski. Jadąca jako ostatnia para nie wystrzegła się jednak drobnych błędów technicznych, uzyskując notę 78,59 punktu.

Do programu dowolnego nie awansowały pary z Czech i Austrii – Jelizawieta Żukowa i Martin Bidar oraz Miriam Ziegler i Severien Kiefer. Ze względu na pozytywny wynik testu na COVID-19 na starcie nie pojawiła się para węgierska.

Pełne wyniki

Walka o medale zostanie rozstrzygnięta w sobotę 19 lutego w programach dowolnych. Początek rywalizacji o 11:38.

Źródło: informacja własna