Rewelacyjny Rumun ze złotem MŚ na nartorolkach. Urodzinowe miejsce w TOP10 Hojnisz-Staręgi

18:31, 27.08.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:54, 27.08.2021

W drugi dzień zmagań podczas biathlonowych mistrzostw świata na nartorolkach w Novym Meście odbyły się supersprinty seniorek i seniorów. U pań triumf odniosła Marketa Davidova. Dobrze spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która w swoje urodziny zajęła siódme miejsce. U panów niespodziewanie wygrał Rumun George Buta. W drugiej dziesiątce rywalizację ukończył Andrzej Nędza-Kubiniec.

Supersprint seniorek

Na starcie kwalifikacji do finałowych zmagań w supersprincie pań stanęło 46 zawodniczek. Najlepsza w nich okazała się dzisiejsza solenizantka Monika Hojnisz-Staręga. Reprezentantka Polski, która obchodzi 30 urodziny, raz spudłowała w pozycji leżącej i dobrze spisała się na nartorolkowej trasie w czeskiej miejscowości. Dziesiąte miejsce w eliminacjach zajęła Kinga Zbylut ze skutecznością 8/10 na strzelnicy. Trzy lokaty niżej z jednym pudłem więcej na koncie uplasowała się Kamila Żuk. Tuż za nią znalazła się Magdalena Gwizdoń, która strzelała tak samo jak Hojnisz-Staręga. Awansu nie wywalczyły Kamila Cichoń (na strzelnicy 9/10) oraz Anna Mąka (5/10).

Wyniki kwalifikacji

W finale Monice nie udało się obronić pozycji wywalczonej w kwalifikacjach. Tym razem była bezbłędna w pozycji leżącej, jednak w stójce spudłowała łącznie czterokrotnie. Na metę 33 zawodniczka sezonu Pucharu Świata 2020/2021 przybiegła jako siódma. Triumf odniosła reprezentantka gospodarzy Marketa Davidova. Czeszka trzykrotnie pudłowała, ale miała najlepszy czas biegu z całej stawki. Srebrny medal wywalczyła Ukrainka Julia Dżyma, która dwukrotnie myliła się na strzelnicy. Aż 5 pudeł przez 4 strzelania uzbierała trzecia dziś Irina Kazakiewicz.

Dwunaste miejsce zajęła druga z biało-czerwonych Magdalena Gwizdoń. Najbardziej doświadczona biathlonistka w naszej kadrze oddała trzy niecelne strzały. Szesnasta była Kamila Żuk (8 karnych rund), a dziewiętnasta Kinga Zbylut (7).

Finałowe wyniki

Supersprint seniorów

O miejsce w czołowej trzydziestce i awans do finału w supersprincie podczas mistrzostw globu na nartorolkach walczyło 55 zawodników. Dobrze w kwalifikacjach spisał się Andrzej Nędza-Kubiniec. 30-latek strzelał bowiem bezbłędnie i został sklasyfikowany na wysokiej piątej lokacie. Do biegu masowego dostał się też Wojciech Skorusa, który w zmaganiach eliminacyjnych był dwudziesty przy jednej karnej rundzie na koncie. Z dalszej rywalizacji odpadli Łukasz Szczurek (skuteczność 8/10) oraz Grzegorz Guzik (3/10). Kwalifikacje padły łupem Rosjanina Romana Surniejewa.

W finale przy bezbłędnym strzelaniu Nędza-Kubiniec mógł liczyć na zajęcie miejsca w czołowej dziesiątce. Podopieczny Adama Kołodziejczyka i Agnieszki Cyl spudłował jednak trzykrotnie, w tym dwa razy podczas pierwszego strzelania w pozycji stojącej. Ostatecznie zajął on siedemnaste miejsce. Stawkę mass startu zamknął Skorusa, który musiał sześciokrotnie udać się na 75-metrową rundę karną.

Ze znakomitej strony pokazał się reprezentant Rumunii George Buta. Jako jedyny miał stuprocentową skuteczność podczas każdego pobytu na strzelnicy. Dzięki temu na mecie mógł się cieszyć ze zdobycia mistrzowskiego tytułu. Srebro wywalczył Rosjanin Jarosław Kostiukow, a brąz Belg Florent Claude. Obaj dwukrotnie spudłowali.