PŚ w Östersund. Perfekcyjny występ Norwega. Pierwsze podium francuskiego juniora

16:50, 12.03.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 18:49, 12.03.2023

Vetle Sjaastad Christiansen okazał się najlepszy w biegu masowym mężczyzn podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Östersund. Reprezentant Norwegii zwyciężył w świetnym stylu i - co ciekawe - triumfował w rocznicę swojej ostatniej wygranej w zawodach najwyższej rangi. Na drugim miejscu finiszował Johannes Dale, a na najniższym stopniu podium stanął utalentowany Francuz Éric Perrot. Polacy nie startowali

Screen - TVP SPORT

Szczęśliwa data

Bieg ze startu wspólnego mężczyzn zakończył zmagania najlepszych biathlonistów globu podczas weekendu z zawodami Pucharu Świata w Östersund. Niedzielna rywalizacja w królewskiej konkurencji była popisem Vetle Sjaastada Christiansena, który na prowadzenie wyszedł po pierwszej wizycie na strzelnicy i nie oddał go do samego końca. Reprezentant Norwegii, który jako jedyny w całej stawce był bezbłędny, ostatnie okrążenie mógł już potraktować jako rundę honorową, gdyż jego przewaga nad rywalami była na tyle bezpieczna, że nie musiał tracić sił na piątej pętli. 30-latek minął linię mety zupełnie niezagrożony i wygrał czwarte zawody w karierze. Co ciekawe, Norweg zrobił to równo rok po swoim ostatnim triumfie, który odniósł 12 marca 2022 w estońskiej Otepää w... mass starcie.

Premierowe podium francuskiego talentu

Na drugiej pozycji finiszował rodak triumfatora Johannes Dale (+9,1 sek), który na ostatniej pętli musiał odpierać ataki Érica Perrot. Młody Francuz, będący jeszcze w wieku juniorskim, postawił Norwegowi twarde warunki. Ostatecznie zajął trzecie miejsce, ale i tak może być z siebie zadowolony, bowiem po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Do zwycięzcy Perrot stracił +12,3 sek.

Tuż za czołową trójką uplasował się Michal Krcmar (+16,2 sek), który na finiszu pokonał Szwajcara Sebastiana Staldera (+17,7 sek). Szósty był Aleksander Fjeld Andersen (+28,1 sek), siódmy doświadczony Austriak Simon Eder, ósmy Benedikt Doll, dziewiąty Andrejs Rastorgujevs, a dziesiąty Roman Rees.

Powrót wicelidera

Na trzynastej pozycji zawody ukończył wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Sturla Holm Laegreid, który powrócił do rywalizacji po przerwie spowodowanej zakażeniem koronawirusem. Norweg do ostatniego strzelania miał szanse na podium, ale dwa pudła podczas ostatniej wizyty na strzelnicy pozbawiły go szans na dobrą lokatę.