PŚ w Östersund. Liderka pokonana. Doświadczona Włoszka z drugim zwycięstwem z rzędu  

fot. screen TVP Sport

Dorothea Wierer zwyciężyła w biegu masowym na dystansie 12,5 kilometra, jaki rozegrano w Östersund w ramach biathlonowego Pucharu Świata. Obok Włoszki na podium stanęły Francuzki – Lou Jeanmonnot i Julia Simon. Polki nie startowały.

fot. screen TVP Sport

Po czwartkowym biegu indywidualnym i sobotniej rywalizacji sztafet w niedzielę w Östersund nadszedł czas na rozegranie ostatniej kobiecej konkurencji. Był nią bieg ze startu wspólnego na dystansie 12,5 kilometra. Tradycyjnie, wystartowało w nim 30 zawodniczek. Niestety, wśród uczestniczek zmagań nie ujrzeliśmy żadnej reprezentantki Polski. Bezpośrednią przyczyną absencji Biało-Czerwonych w mass starcie jest ich słaba postawa w biegach pucharowych.

Jeszcze wszystko może się zdarzyć…

Od początku ton rywalizacji w biegu masowym nadawały cztery zawodniczki – Julia Simon, Lou Jeanmonnot, Marte Olsbu Roeiseland oraz Dorothea Wierer. Podczas trzech pierwszych wizyt na strzelnicy czwórka ta konsekwentnie strzelała ze stuprocentową skutecznością. Przed ostatnim strzelaniem pewną przewagę nad rywalkami wypracowała sobie liderka klasyfikacji Pucharu Świata, Simon. Niestety (lub „stety” dla dalszych losów walki o Kryształową Kulę) nie zachowała ona zimnej krwi i zanotowała jeden błąd. Jak się okazało, był on bardzo kosztowny. Podobnie zresztą było w przypadku Roeiseland, która niecelnym strzałem także pogrzebała swe szanse na podium.

Po wybiegnięciu z ostatniego strzelania jasnym stało się więc, że walkę o zwycięstwo stoczą ze sobą – bezbłędne tego dnia – Dorothea Wierer i Lou Jeanmonnot. Ostatecznie ręce w geście tryumfu wzniosła doświadczona Włoszka. Tym samym odniosła ona swoje piętnaste pucharowe (i drugie z rzędu) zwycięstwo w karierze. Dzięki temu 32-latka awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w dalszym ciągu mając szanse na finalną wiktorię.

Na drugim miejscu w niedzielnym biegu masowym uplasowała się Jeanmonnot. Do Włoszki straciła ona 6,3 sekundy. Skład podium – ze stratą nieco ponad 11 sekund – uzupełniła Simon. W pierwszej szóstce zmagania ukończyły także: wspomniana wcześniej Roeiseland, Caroline Colombo oraz Hanna Oeberg. Dopiero 18. pozycję zajęła trzecia aktualnie trzecia zawodniczka klasyfikacji pucharowej, Lisa Vitozzi.

Co dalej?

W niedzielne popołudnie w Östersund odbędzie się jeszcze bieg masowy mężczyzn. Jego początek zaplanowano na godzinę 16:00. Następnie karuzela Pucharu Świata przeniesie się do Oslo. To tam biathloniści i biathlonistki zakończą pucharową rywalizację w sezonie 2022/2023. W stolicy Norwegii panie i panowie zmierzą się kolejno w: sprincie, biegu pościgowym oraz mass starcie.

Wyniki biegu masowego kobiet

Źródło: informacja własna