PŚ w Östersund. Bezbłędny Laegreid najlepszy na start sezonu. Polacy bez błysku

16:49, 27.11.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 17:14, 27.11.2021

Sturla Holm Laegreid zwyciężył w biegu indywidualnym mężczyzn, który zainaugurował 45. edycję Pucharu Świata w biathlonie. Na drugim miejscu uplasował się kolejny z Norwegów, Tarjei Boe, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Simonowi Desthieux z Francji. Polacy ukończyli zmagania poza punktowaną czterdziestką.

© Thibaut/IBU

Od biegu indywidualnego panowie rozpoczęli walkę o Kryształową Kulę w sezonie 2021/2022. Przypomnijmy, że w trzech wcześniejszych edycjach Pucharu Świata trofeum to trafiało do Johannesa Thingnesa Boe. Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji biegu indywidualnego w ubiegłym sezonie był z kolei Sturla Holm Laegreid.

Tak jak to miało miejsce rok temu, tak i dziś Sturla Holm Laegreid został pierwszym liderem biathlonowego Pucharu Świata. Kluczem do sukcesu genialnego Norwega była znakomita postawa na strzelnicy. 24-latek w dzisiejsze popołudnie nie chybił ani razu. Dzięki temu aktualny mistrz świata w konkurencji łączącej w sobie bieg na dystansie 20 kilometrów oraz czterokrotne strzelanie (w jakiej zresztą dziś przyszło rywalizować biathlonistom) odniósł swoje ósme pucharowe zwycięstwo w karierze.

Na drugim miejscu - z dwoma błędami na strzelnicy - uplasował się starszy z braci Boe, Tarjei. Jego strata do tryumfatora wyniosła niespełna minutę. Dwukrotnie mylił się także Francuz, Simon Desthieux, który uzupełnił skład podium, do końca dzielnie walcząc o drugą lokatę. Ostatecznie batalię tę przegrał o nieco ponad sekundę. W czołowej szóstce znaleźli się także Scott Gow z Kanady oraz dwaj inni Norwegowie: Johannes Thingnes Boe i Sivert Guttorm Bakken.

Reprezentanci Polski, podobnie jak Polki, zajęli odległe lokaty. Na 66. miejscu rywalizację ukończył Grzegorz Guzik (4 pudła). 94. lokatą musiał zadowolić się Przemysław Pancerz (również 4 błędy w strzelaniu). 105. był debiutujący w zawodach tej rangi, Wojciech Filip (2 pudła), z kolei 111. - Łukasz Szczurek (8 pudeł).