PŚ w Kontiolahti. Fenomenalna Simon. Dobry start Polek

15:04, 04.12.2022 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 15:12, 04.12.2022

Julia Simon wygrała dzisiejszy bieg pościgowy w fińskim Kontiolahti. Podium uzupełniły Dorothea Wierer i Elvira Oeberg. Polki, Joanna Jakieła i Anna Mąka, awansowały względem biegu sprinterskiego i ukończyły zmagania odpowiednio na 26. i 32. pozycji.

Jako pierwsza na trasę wyruszyła Lisa Theresa Hauser z Austrii. 16 sekund za nią wystartowały Linn Persson ze Szwecji i Lisa Vitozzi z Włoch. Na pierwszym strzelaniu dotychczasowa liderka pomyliła się i spadła za bezbłędną Vitozzi. Na trzecim miejscu plasowała się Dorothea Wierer, a tuż za nią były: Emma Lunder, Elvira Oeberg i Julia Simon (po starcie z 16. pozycji). Te zawodniczki cały czas trzymały się w czołówce, mimo że niektóre z nich zaliczyły karną rundę.

Ciekawe rozstrzygnięcia

Najciekawiej zrobiło sie jednak po trzeciej wizycie na strzelnicy. Praktycznie bok w bok wybiegły z niej cztery zawodniczki: Julia Simon, Lisa Vitozzi, Emma Lunder i Dorothea Wierer. Na rozstrzygnięcie musieliśmy więc czekać do ostatniej wizyty na strzelnicy. Niecelne strzały oddały wtedy Lunder i Vitozzi i musiały pożegnać się z szansami na podium. Bezbłędnie strzeliły Wierer oraz Simon i to one pozostały w grze o najwyższy stopień podium. Ostatecznie najlepsza okazała się Francuzka, która pokonała utytułowaną Włoszkę o 12 sekund. Podium uzupełniła Elvira Oeberg. Lisa Theresa Hauser po trzech pudłach zakończyła rywalizację na 9. pozycji.

Dobrze zaprezentowały się dziś reprezentantki Polski. Joanna Jakieła wystartowała z 35., a Anna Mąka z 37. miejsca. Po dobrych strzelaniach, w których Polki solidarnie zanotowały dwa pudła, przesunęły się w górę stawki. Joanna ostatecznie ukończyła zmagania na 26. pozycji, co stanowi jej najlepszy wynik w Pucharze Świata w karierze. Anna Mąka zajęła 31. miejsce.