PŚ w biathlonie. Marte Olsbu Roeiseland i Johannes Thingnes Boe kończą rok na czele klasyfikacji

Fot. © Manzoni/IBU.

Ostatnie biegi roku 2020 nie zmieniły układu sił w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata. Po drugim tygodniu zmagań w Hochfilzen na czele stawki pozostają reprezentanci Norwegii.  Wśród kobiet prym wiedzie Marte Olsbu Roeiseland, natomiast u mężczyzn króluje Johannes Thingnes Boe.

Fot. © Manzoni/IBU.

Zmagania w Hochfilzen zakończyły pierwszą część rywalizacji w biathlonowym Pucharze Świata. Do tej pory w 44. edycji zmagań pucharowych przeprowadzono łącznie jedenaście biegów – dziewięć indywidualnych oraz dwa sztafetowe. Na kolejne starty przyjdzie nam poczekać prawie trzy tygodnie. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to następne wyścigi odbędą się w dniach 8-10 stycznia 2021 roku. Ich gospodarzem ma być niemiecki Oberhof.

Nie wybiegajmy jednak w przyszłość. Zastanówmy się nad tym, co jest tu i teraz. A teraz na czele klasyfikacji – zarówno wśród pań, jak i u panów – są reprezentanci Norwegii… ci sami, którzy tydzień temu przewodzili pucharowej stawce.

Dzięki stu czterdziestu czterem punktom wywalczonym przez Marte Olsbu Roeiseland w drugim tygodniu zmagań w Hochfilzen Norweżka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W trzech ostatnich biegach więcej „oczek” wywalczyła jednak jej reprezentacyjna koleżanka, Tiril Eckhoff, która na sto osiemdziesiąt punktów możliwych do zdobycia wywalczyła ich aż sto siedemdziesiąt cztery. Dzięki temu w klasyfikacji pucharowej przesunęła się ona z siódmej pozycji na trzecią. Z drugiej lokaty na piątą spadła z kolei bardzo dobrze spisująca się w tym sezonie Dzinara Alimbekava z Białorusi. Na drugą pozycję „wskoczyła” natomiast Szwedka, Hanna Oeberg. Spośród reprezentantek Polski najwyżej w klasyfikacji pucharowej plasuje się Monika Hojnisz-Staręga, która z trzydziestoma trzema punktami okupuje czterdziestą dziewiątą lokatę.

W drugim tygodniu zawodów w Hochfilzen rywalizowano w trzech konkurencjach, a mianowicie w biegach: sprinterskim, pościgowym oraz masowym. W klasyfikacji każdej z tych konkurencji stawce przewodzi nie kto inny, jak wspomniana już Marte Olsbu Roeiseland. W przypadku biegu masowego podium klasyfikacyjne uzupełniają Tiril Eckhoff oraz Dorothea Wierer. W pozostałych dwóch konkurencjach na pozycji drugiej znajduje się Hanna Oeberg, zaś na trzeciej – druga zawodniczka ubiegłego sezonu, Tiril Eckhoff.

Klasyfikacje biathlonowego Pucharu Świata kobiet: generalna | sprinterska | biegu pościgowego | biegu masowego | biegu indywidualnego | sztafetowa

Podobnie jak u pań, tak i u panów nie doszło do przetasowań na pierwszym miejscu klasyfikacji biathlonowego Pucharu Świata. W dalszym ciągu w rywalizacji prym wiedzie tu bowiem młodszy z braci Boe – Johannes. W ostatnich trzech wyścigach zdobył on jednak „zaledwie” sto trzydzieści dwa punkty (w tym ani jednej pełnej ich puli przysługującej zwycięzcy zawodów). Na drugie miejsce w zestawieniu najlepszych biathlonistów trwającego sezonu wskoczył inny genialny Norweg, Sturla Holm Laegreid (awans z piątej lokaty), który zepchnął z tej pozycji Sebastiana Samuelssona ze Szwecji. Ten zaś plasuje się obecnie na trzecim miejscu (przed drugim tygodniem rywalizacji w Austrii lokatę tą zajmował Francuz, Quentin Fillon Maillet). Najlepszym z Polaków pozostaje Grzegorz Guzik, zajmujący sześćdziesiąte siódme miejsce w opisywanym zestawieniu.

W klasyfikacji sprinterskiej także przewodzi Johannes Thingnes Boe, bezpośrednio za którym znajdują się Johannes Dale z Norwegii oraz Sebastian Samuelsson ze Szwecji. Po rozegraniu trzech z ośmiu biegów pościgowych najlepszym zawodnikiem w tej konkurencji jest Émilien Jacquelin, wyprzedzający w owym zestawieniu między innymi Norwegów – Sturlę Laegreida i Johannesa Thingnesa Boe. Liderem klasyfikacji biegu masowego jest z kolei Arnd Peiffer z Niemiec. Drugie miejsce okupuje Szwed, Martin Ponsiluoma, zaś trzecie starszy z braci Boe – Tarjei. Warto jednak zauważyć, iż w trwającym sezonie do tej pory rozegrano zaledwie jeden bieg ze startu wspólnego, którego niespodziewanym tryumfatorem został wspomniany już niemiecki zawodnik.

Klasyfikacje biathlonowego Pucharu Świata mężczyzn: generalna | sprinterska | biegu pościgowego | biegu masowego | biegu indywidualnego | sztafetowa

Czy Marte Olsbu Roeiseland i Johannes Thingnes Boe utrzymają wysoką dyspozycję do końca sezonu? Czy wywalczą Kryształowe Kule? Jak spiszą się w lutowych mistrzostwach świata? Z uzyskaniem odpowiedzi na owe pytania przyjdzie nam wszystkim jeszcze trochę poczekać. Jednego możecie być jednak pewni. O wszystkim, co ważne w tej materii, poinformujemy Was na naszym portalu.

Źródło: informacja własna