PŚ w biathlonie. Eckhoff i Boe gonią liderów. Wierer i Fourcade zagrożeni. Kto zgranie Kryształowe Kule?

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Za nami kolejne tej zimy zmagania biathlonistów w zawodach Pucharu Świata. Po zawodach w Novym Meście na czele klasyfikacji generalnych nie doszło do zmian. Liderką wśród kobiet jest Dorothea Wierer, a u panów prowadzi Martin Fourcade. Oboje nie mogą jednak być pewni wywalczenia Kryształowej Kuli.

Powrót do rywalizacji w zawodach Pucharu Świata o mistrzostwach globu w Anterselvie nie był najlepszy dla liderów klasyfikacji generalnych. Dorothea Wierer i Martin Fourcade ani razu nie zagościli na podium indywidualnych zmagań w Novym Meście. Włoszka w sprincie zajęła dwudzieste czwarte miejsce, a w niedzielnym sprincie wywalczyła piątą lokatę. Aktualnie ma na swoim koncie 776 punktów i jej przewaga nad Tiril Eckhoff wynosi 69 punktów. Warto pamiętać, że na koniec sezonu od zdobyczy biathlonistów odejmuje się punkty z dwóch najgorszych występów. Gdyby sezon zakończył się po konkursach w Czechach, Norweżka odrobiłaby jeszcze do Włoszki, bowiem raz nie punktowała i raz nie pojawiła się na starcie. W efekcie od jej wyniku nie będzie odjęty ani jeden punkt, a Wierer zawsze punktowała tej zimy i miałaby przez to odjętych 35 punktów (dwudzieste czwarte i dwudzieste trzecie miejsca).

Podobna sytuacja jest u mężczyzn. Aktualnym liderem klasyfikacji generalnej jest Martin Fourcade, który ma na swoim koncie 853 punktów. Wicelider klasyfikacji Johannes Boe traci do niego 43 punkty. Gdyby jednak sezon zakończył się teraz, to Norweg miałby Kryształową Kulę. A to dlatego, że Boe opuścił kilka konkursów w styczniu z powodu narodzin dziecka. W efekcie nie będą mu odjęte żadne punkty. Francuz zapłaci natomiast za regularność, bowiem dwa jego najgorsze występy to czternaste i dwunaste miejsce. Z klasyfikacji zabrane miałby teraz 57 punktów.

Monika Hojnisz-Staręga po zmaganiach w Novym Meście spadła na czternaste miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jej dotychczasowa zdobycz to 422 punkty. Polka nie traci jednak wiele do wyprzedzających ją rywalek. W zasięgu jest nawet miejsce w czołowej dziesiątce na koniec sezonu. A do końca zostały jeszcze zmagania w Kontiolahti i Oslo.

Klasyfikacje: Kobiety | Mężczyźni

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj