PŚ w Annecy. Ależ końcówka! Niespodziewane zwycięstwo Dale w biegu masowym na zakończenie roku

fot. screen TVP Sport

Johannes Dale z Norwegii zwyciężył w pierwszym w tym sezonie biegu masowym rozgrywanym w Annecy-Le Grand Bornand w ramach biathlonowego Pucharu Świata. Skład podium uzupełnili jego rodacy: Sturla Holm Laegreid i Johannes Thingnes Boe. W ostatnich pucharowych zawodach 2022 roku nie wystartował żaden z Polaków.

fot. screen TVP Sport

Ostatni bieg 2022 roku dla Johannesa Dale

Biegiem masowym rozgrywanym w Annecy-Le Grand Bornand na dystansie 15 kilometrów zakończyła się pucharowa rywalizacja mężczyzn w roku 2022. W ósmym indywidualnym starciu tego sezonu najlepiej poradził sobie Johannes Dale. Było to jego drugie zwycięstwo w karierze, a pierwsze w 46. edycji biathlonowego Pucharu Świata. Ostatni raz na podium zawodów tej rangi stanął on podczas mistrzostw świata w Pokljuce. Wówczas to – 21 lutego 2021 roku – uplasował się na drugim miejscu biegu masowego.

Podczas niedzielnych zawodów 25-latek z Loerenskog niemalże od początku znajdował się w ścisłej czołówce. Wydawało się jednak, że większe szanse na zwycięstwo mają jego rodacy: Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Boe czy Vetle Sjaastad Christiansen. Ostatecznie jednak – mimo dwóch niecelnych strzałów – to właśnie Dale jako pierwszy przekroczył linię mety.

Norweska dominacja

Pasjonującą walkę o drugie zwycięstwo z rzędu stoczył z tryumfatorem zawodów Sturla Holm Laegreid. Gdy kilkanaście metrów przed metą Dale zaczął celebrować swój sukces, jego reprezentacyjny kolega ani myślał poddać się. Mimo świetnego finiszu linię mety przekroczył on 0,3 sekundy po zwycięzcy. Gwoli uzupełnienia dodajmy, iż – tak jak Dale – zanotował on dwa pudła.

Skład podium uzupełnił kolejny Norweg, a mianowicie Johannes Thingnes Boe. Choć oddał on trzy niecelne strzały, to do tryumfatora stracił zaledwie 10,6 sekundy. Łącznie w czołowej dziesiątce znalazło się sześciu „Wikingów”. Oprócz wspomnianej trójki uplasowali się w niej także: Vetle Sjaastad Christainsen (5. miejsce), Tarjei Boe (6. pozycja) i Filip Fjeld Andersen (9. lokata).

Jedynymi nie-Norwegami w najlepszej dziesiątce ostatnich zawodów 2022 roku byli: Fabien Claude z Francji (4. miejsce), Benedikt Doll z Niemiec (7. lokata), Sebastian Stadler ze Szwajcarii (8. pozycja) i Tuomas Harjula z Finlandii (10. miejsce). W zmaganiach nie brali udziału reprezentanci Polski.

Wyniki biegu masowego mężczyzn

Co dalej?

Po zawodach we francuskim ośrodku narciarskim biathlonistów i biathlonistki czeka przerwa świąteczna. Do pucharowej rywalizacji powrócą oni dopiero w 2023 roku. W dniach 5-8 stycznia biathlonowa czołówka zmierzy się w Pokljuce w biegach: sprinterskim, pościgowym i sztafetowych. Liczymy, że nowy rok przyniesie ogrom emocji sympatykom dwuboju zimowego.

Źródło: informacja własna