Podsumowanie tygodnia. Koniec kariery legendy, finisz letnich zmagań i powrót Tande do rywalizacji

Gdy skoczkowie stratują w finałowych konkursach Letniego Grand Prix w Hinzenbach i Klingenthal, w powietrzu czuć już przedsmak nadchodzącej zimy. Kibice i eksperci wysuwają już pierwsze wnioski i wypatrują faworytów zimowego sezonu. W mediach pojawia się coraz więcej informacji, jednak w minionym tygodniu wszystkie wiadomości przyćmił jeden komunikat: Gregor Schlierenzauer zakończył karierę. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się w świecie skoków. 

Konflikt norweski trwa

Nadal trwa konflikt pomiędzy pomiędzy dyrektorem reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich – Clasem Brede Brathenem, a norweską federacją narciarską. Brathen zapowiedzał, iż skieruje sprawę do sądu. Mimo wyraźnego wsparcia zawodników, trenerów, czy nawet sponsorów, Norweski Związek Narciarski pozostaje nieugięty, zarzucając dyrektorowi niesubordynację. W mediach społecznościowych trwa akcja poparcia dla Brathena, każdy kto chce może dołączyć do grupy, w której jest już ponad 19 tysięcy użytkowników. Więcej o kulisach tego sporu przeczytacie tutaj: tutaj.

Daniel Andre Tande wraca do rywalizacji

Pozostając w temacie Norwegów, już w najbliższy weekend kibice będą mogli znów obejrzeć na skoczni Daniela Andre Tande. Skoczek wraca do rywalizacji w zawodach najwyższej rangi po marcowym upadku w Planicy. Tego lata startował jedynie w krajowych zawodach. Pełen skład Norwegów na zmagania w Klingenthal znajdziecie tu. 

Hinzenbach nie dla Stocha

W minioną sobotę odbył się konkurs Letniego Grand Prix na skoczni o dość nietypowym rozmiarze HS90 w austriackim Hinzenbach. Kamil Stoch nadal nie znalazł sposobu na ten obiekt. Skocznia w Hinzenbach pozostaje jedną z nielicznych, na której trzykrotny mistrz olimpijski nie stał na podium. W ostatnich latach tej sztuki dokonywali za to Dawid Kubacki, czy Piotr Żyła. Tym razem jednak górą byli Japończycy. Zwycięstwo odniósł Yukiya Sato, tuż przed Ryoyu Kobayashim, a podium uzupełnił Karl Geiger.

Manuel Fettner czarnym koniem zimą?

Chociaż wiek na to nie wskazuje, to Manuel Fettner zaliczył bardzo udane lato. W ostatni weekend w Klingenthal przypieczętował swoje zwycięstwo w klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na osiem startów tego lata, tylko raz nie stanął na podium. 36-latek ma duży apetyt na sukcesy również zimą. Jak myślicie, czy będzie w stanie przebić się do ścisłej czołówki Pucharu Świata?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Manuel Fettner (@manuelfettner)

Wolny wykonał zadanie

Jakub Wolny do Klingenthal na finałowe konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego udał się, by zrealizować cel i wywalczyć dla naszej reprezentacji siódme, dodatkowe miejsce na pierwszy period Pucharu Świata. Skoczek w niedzielnych zawodach zajął 2. miejsce.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jakub Wolny 😈 (@szyybki)

Schlierenzauer powiedział “pas”

Gdy na sportową emeryturę odchodzi legenda, często cytuje się słowa piosenki zespołu Perfect: “Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym”. Czy jednak tak można powiedzieć o Gregorze Schlierenzauerze? Chociaż ostatnie lata nie były w jego wykonaniu najlepsze, to przed długi czas nie poddawał się i walczył o powrót na szczyt. Dla wielu kibiców jest to powód, by mimo wszystko nazwać go zwycięzcą. Zawsze wykazywał się niezwykłym sportowych charakterem, o czym wspomniał również Adam Małysz: – Każdy zawodnik jest inny, ale tacy jak Gregor są potrzebni. Niektórzy są tacy, że nie potrafią głośno wyrazić swojej opinii, a on potrafił mówić otwarcie – przyznał.

źródło: informacja własna / instagram.com / fis-ski.com / skiforbundet.no / dagbladet