Planica chce zorganizować mistrzostwa świata w lotach narciarskich po raz ósmy. Tym razem nie tylko mężczyzn

Słoweńska Federacja Narciarska zgłosiła swoją kandydaturę do walki o organizację mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2028 r. Gdyby te plany się powiodły, byłby to ósmy czempionat w Planicy. Co ciekawe po raz pierwszy w historii do rywalizacji mieliby przystąpić zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Planica powalczy o ósme mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Jak ogłosili słoweńscy działacze, będą się oni ubiegali o MŚ w lotach w 2028 r. W swojej kandydaturze uwzględnili udział po raz pierwszy w historii kobiet w tych zawodach. Zdaniem działaczy w ciągu najbliższych pięciu lat co raz więcej pań będzie brało udział w rywalizacji na skoczniach mamucich w Pucharze Świata. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, by rywalizowały również w mistrzostwach świata w lotach.

Po dopełnieniu wszystkich procedur formalnych prezydencja FIS zdecyduje o selekcji kandydatów. Ostateczna decyzja zapadnie na kongresie tej organizacji, który odbędzie się na Islandii w przyszłym roku – brzmi komunikat Słoweńskiej Federacji Narciarskiej

Czy będzie wspólne zakończenie sezonu?

Słoweński Związek Narciarski zwrócił się do komitetu skoków FIS z propozycją zorganizowania finału Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet jak i mężczyzn na Letalnicy. Planica przez wielu uznawana jest za najtrudniejszą z całej czwórki mamutów. Słoweńcy spodziewają się, że mimo tej opinii już w sezonie 2024/2025 właśnie u nich będzie się kończył cykl Pucharu Świata zarówno pań, jak i panów. Niewątpliwie podniosłoby to jeszcze bardziej rangę imprezy kończącej sezon skoków narciarskich

Ljubno w innym terminie

Włodarze skoków narciarskich w Słowenii zaapelowali także o zmianę terminu Pucharu Świata kobiet w Ljubnie. Zdaniem działaczy dotychczasowy termin, przypadający na koniec grudnia, powodował konieczność montowania sztucznego oświetlenia i zwiększał koszty organizacji zawodów. FIS pozytywnie rozpatrzył petycje Słoweńców.  Konkursy pań w Ljubnie we wstępnym kalendarzu Pucharu Świata kobiet zostały zaplanowane na 27 i 28 stycznia.

Żródło: Siol.net