Planica 2023. Świetny występ Staręgi w eliminacjach team sprintu. Polacy w czołówce

W eliminacjach sprintu drużynowego na mistrzostwach świata w Planicy wśród pań najszybsze okazały się Amerykanki. Polki zakwalifikowały się do finału z 7. czasem. Wśród panów najlepsi byli Norwegowie. Drugi czas na swojej zmianie uzyskał Maciej Staręga, dzięki czemu Polacy znaleźli się na 4. miejscu.

 

Screen Eurosport

Kwalifikacje odbywały się w nowej formule przypominającej sprint indywidualny. Czas poszczególnych ekip sumował się, gdy każdy z zawodników danej reprezentacji przekroczył linię mety.

Najlepszy czas na pierwszej zmianie uzyskała Jessica Diggins, z kolei na drugiej najszybsza okazała się Jonna Sundling. Po zsumowaniu czasów obu zawodniczek z każdej reprezentacji pierwsze miejsce zajęły Amerykanki z nieznaczną przewagą nad drugimi Szwedkami. Trzecie miejsce zajęły Norweżki. Szóste Szwajcarki straciły do prowadzących niespełna 10 sekund, ale od 7. miejsca, na którym uplasowały się Polki, różnica wyniosła już ponad 20 sekund. Do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych zespołów.

Wśród mężczyzn nadzieje na dobry wynik rozbudził Maciej Staręga, który indywidualnie uzyskał drugi czas eliminacji, wyprzedzając Francuza Renauda Jaya i ulegając tylko Golbergowi. Czas Dominika Burego okazał się nieco gorszy, ale łączny wynik Polaków pozwolił im zająć 4. pozycję. Eliminacje wygrali Norwegowie przed Szwedami i reprezentantami USA. 

Finały rozpoczną się o 13:30.