Planica 2023. Polak obronił tytuł. Złoty medal dla Piotra Żyły!

19:12, 25.02.2023 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 22:15, 27.02.2023

Piotr Żyła zwyciężył w konkursie indywidualnym mistrzostw świata na normalnej skoczni (HS102) w Planicy. Reprezentant Polski w finałowym skoku szybując na odległość 105 m ustanowił nowy rekord Srednjej Skakalnicy. Srebro i brąz wywalczyli Niemcy, Andreas Wellinger i Karl Geiger.

Screen- Eurosport

Emocje podczas serii finałowej pierwszego rozstrzygnięcia czempionatu w skokach narciarskich sięgnęły zenitu. Na półmetku rywalizacji pierwszego i dziesiątego zawodnika dzieliło niespełna pięć punktów. Sklasyfikowany na trzynastej pozycji Piotr Żyła oddał swój finałowy skok, lądując na 105 m Srednjej Skakalnicy. Tym samym reprezentant Polski ustanowił nowy rekord słoweńskiego obiektu, który przez chwilę piastował w zaskakującym stylu Ukrainiec, Jewhen Marusiak (103 m). Srebrny medal trafi w ręce Andreasa Wellingera (102 m), który tym samym potwierdził swoją niebywałą formę. Na najniższym stopniu podium stanie jego rodak, Karl Geiger (101,5 m).

Prowadzenia nie utrzymał Stefan Kraft. Utytułowany Austriak zakończył sobotnie zmagania tuż za czołową trójką. Niewiele do medalu zabrakło również dwóm pozostałym Biało-Czerwonym, Dawidowi Kubackiemu i Kamilowi Stochowi. 102- metrowe rezultaty pozwoliły podopiecznym Thomasa Thurnbichlera zająć kolejno piąte oraz szóste miejsce. Siódmy był Constantin Schmid, a ósmy Jan Hoerl. Dziesiątkę zamknęli stawiani w gronie faworytów Słoweńcy, Anze Lanisek i Timi Zajc.

Za przepuszczalność kombinezonu zdyskwalifikowany został Japończyk, Ryoyu Kobayashi.

Świetna postawa Polaków w finale

Poza trzema Polakami w czołówce rywalizacji medalowej, dobry występ odnotowała również pozostała dwójka reprezentantów. Na szesnastym miejscu uplasował się Paweł Wąsek (96 m), a dwudziesty był Aleksander Zniszczoł (93 m).