Tradycyjnie biegiem mężczyzn na królewskim dystansie 50 kilometrów zakończyły się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Nadszedł zatem czas na podsumowania. Z pewnością nie jest żadnym zaskoczeniem, że w klasyfikacji medalowej po raz kolejny triumfowali Norwegowie. Reprezentacja Polski również znalazł się w czołówce.

Polacy razem z USA

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Planicy dobiegły końca. Tradycyjnie ostatnią konkurencją czempionatu był bieg mężczyzn na królewskim dystansie 50 kilometrów. Zwyciężył Pal Golberg z Norwegii, zapewniając swojemu krajowi komplet pierwszych miejsc w męskich biegach. Norwegowie triumfowali oczywiście w klasyfikacji medalowej całych mistrzostw świata, zdobywając 27 krążków, w tym 12 złotych. Drugą pozycję zajęli Szwedzi, a trzecią Niemcy. Na czwartej pozycji znaleźli się gospodarze, czyli Słoweńcy. Reprezentacja Polski zajęła 5 pozycję, ex aequo ze Stanami Zjednoczonymi. Spośród czołowych krajów w świecie narciarstwa rozczarowaniem jest z pewnością pozycja Austrii, która zajęła dopiero 8 miejsce, a wszystko z powodu braku choćby jednego złotego medalu.

W biegach pań najlepsze Szwedki

O ile w męskich biegach równych sobie nie mieli Norwegowie, o tyle wśród kobiet dominowały reprezentantki Szwecji, które zgarnęły 11 z 18 możliwych do zdobycia medali. Wprawdzie Szwedki niemalże zrównoważyły dominację Norwegów u mężczyzn, ale na nic się to zdało w obliczu wyników kombinacji norweskiej. W niej bowiem znów to reprezentanci Norwegii triumfowali we wszystkich 5 rozegranych konkurencjach.

Skokowa różnorodność

Najbardziej różnorodna pod względem narodowości rywalizacja o medale miała miejsce w skokach narciarskich. Najlepiej wypadli reprezentanci Niemiec, którzy triumfowali w 3 konkurencjach: konkursie indywidualnym pań na normalnej skoczni, konkursie drużynowym pań, a także w zmaganiach mikstów. Dwukrotnie na skoczni najlepsi byli Słoweńcy, którzy występami na skoczni uratowali dla siebie te mistrzostwa. Tradycyjnie również na skoczni swoje medale zdobyli nasi reprezentanci, za sprawą Piotra Żyły i Dawida Kubackiego. Dzięki temu są to już 9 mistrzostwa z rzędu, na których zdobywamy medal w skokach, bądź w biegach.

Klasyfikacja medalowa

Pozycja Kraj Złoto Srebro Brąz Łączna liczba medali
1. Norwegia 12 10 5 27
2. Szwecja 4 3 5 12
3. Niemcy 3 6 3 12
4. Słowenia 2 0 1 3
5. Polska 1 0 1 2
5. USA 1 0 1 2
7. Kanada 1 0 0 1
8. Austria 0 2 5 7
9. Japonia 0 1 1 2

Źródło: informacja własna