Planica 2023. Czas na królewski dystans pań. Kto powalczy o medale na koniec mistrzostw? (lista startowa)

20:11, 03.03.2023 Gabriela Koziara Aktualizacja: 20:31, 03.03.2023

Przed nami ostatni weekend mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. W sobotę do rywalizacji na 30 km techniką klasyczną ruszą kobiety. Wśród 46 nazwisk na liście startowej znalazła się jedna Polka Izabela Marcisz.

Faworytkami maratonu będą reprezentantki Skandynawii. Z numerem 1 wystartuje Tiril Udnes Weng. Norweżka przewodzi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i ma ostatnią szansę, by udowodnić dać popis swoich umiejętności i zwieńczyć mistrzostwa złotym medalem. Zagrozić jej mogą Szwedki - Ebba Andersson oraz Frida Karlsson. Ta pierwsza wywalczyła już mistrzowski tytuł na tej imprezie w biegu łączonym. Ta druga jest sporą zagadką, bowiem po udanej pierwszej części sezonu i triumfie w Tour de Ski, jej forma nieco spadła, co było widać szczególnie w czwartkowej sztafecie.

Na pewno nie wolno skreślać Kerttu Niskanen, która do tej pory nie zdobyła jeszcze medalu, ale w wielu startach w tym sezonie pokazywała się z dobrej strony. Groźna może być też jej rodaczka Krista Parmakoski.

Do walki włączyć powinny się Norweżki Ingvild Flugstad Oestberg i Anne Kjersti Kalvaa oraz Amerykanka Rosie Brennan. Dwa lata temu najlepsza była Therese Johaug. Srebro zdobyła Heidi Weng, której na tych mistrzostwach już nie ma. Brązowy medal wywalczyła wówczas Frida Karlsson i jutro powalczy, by ponownie stanąć na podium. Być może na jego najwyższym stopniu.

Pod znakiem zapytania stał występ Izabeli Marcisz, ale ostatecznie trener Lukas Bauer zadecydował, że Polka zmierzy się z 30-kilometrową trasą. Zawodniczka klubu SS Prządki Ski wystartuje z numerem 28.