Planica 2023. Absolutna porażka Graneruda. Norweg wściekły. “Parodia konkursu”

Screen - Eurosport

Norweskie media po konkursie mistrzostw świata w skokach narciarskich na obiekcie normalnym podkreślają wielki wyczyn Piotra Żyły, który dokonał wręcz rzeczy niemożliwej, awansując z 13. pozycji na pierwszą, oraz fiasko rodzimego faworyta Halvora Egnera Graneruda. Sam skoczek uznał, że zmagania były niesprawiedliwe.

Screen – Eurosport

Piotr Żyła zwyciężył w konkursie indywidualnym mistrzostw świata na normalnej skoczni (HS102) w Planicy. Reprezentant Polski w finałowym skoku szybując na odległość 105 m ustanowił nowy rekord Srednjej Skakalnicy. Srebro i brąz wywalczyli Niemcy, Andreas Wellinger i Karl Geiger. Lider Pucharu Świata – Halvor Egner Granerud – był dopiero jedenasty. Po zmaganiach uznał, że zmagania były niesprawiedliwe.

– Myślę, że organizowano bardziej sprawiedliwe zawody – powiedział triumfator Turnieju Czterech Skoczni w rozmowie z “VG”. Potem dodał, że dwukrotnie skakał w złych warunkach. – To była parodia konkursu w skokach narciarskich. Szkoda, że ​​tak stało się na mistrzostwach świata – dodawał Granerud.

 

Reakcja norweskich mediów:

“Polak po pierwszej serii zajmował dopiero 13. miejsce, lecz dzięki świetnemu skokowi i rekordowi obiektu w finale zdobył złoty medal” – skomentował dziennik “Verdens Gang”. 

“To był wielki wyczyn, by z drugiej dziesiątki zaatakować skutecznie złoty medal” – ocenił kanał telewizji TV2.

“Żyła wykonał potężny skok na odległość aż 105 metrów i zdobył złoto, a start Norwegii zakończył się prawdziwym fiaskiem. Halvor Egner Granerud dopiero na 11. miejscu i ze stratą do zwycięzcy 10,2 pkt” – ocenił norweski Eurosport.

Media winę za słabe wyniki swoich skoczków zrzuciły na warunki atmosferyczne i wiatr, który dawał nierówne szanse.

“Zmienne porywy i ciągłe oczekiwanie na kolejne skoki wypaczyły ten konkurs, który stał się wręcz parodią” – podkreślił kanał telewizji NRK.

Dodano jednak, że pierwsza seria była tak wyrównana, iż różnica pomiędzy prowadzącym Austriakiem Stefanem Kraftem a 10. Granerudem wynosiła zaledwie 4,7 pkt.

“Zdeterminowany Żyła jednak zrobił to, czego nie udało się osiągnąć Granerudowi, przeskoczył 12. rywali i rekordem skoczni przypieczętował zwycięstwo, którym powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat z Oberstdorfu” – podsumował dziennik “Verdens Gang”.

Źródło: VG / PAP

Mateusz Król
Obserwuj