MŚ w Oberstdorfie 2021. Dominatorka Johaug pobiegła po 14 złoto w karierze

14:03, 06.03.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 16:13, 06.03.2021

To był prawdziwy nokaut na trasie biegu na 30 km stylem klasycznym w Oberstdorfie. Therese Johaug zdobyła swoje 4 złoto na tych mistrzostwach i 14 w całej karierze. Drugie miejsce zajęła Heidi Weng, a trzecie Frida Karlsson, która w trakcie biegu doznała kontuzji ręki i prosto z zawodów pojechała do szpitala.

Jeśli ktoś przed startem nastawiał się na zacięta walkę o zwycięstwo, to z pewnością jest teraz rozczarowany. Choć można było się spodziewać triumfu Johaug, to jednak skala jej zwycięstwa jest wręcz onieśmielająca dla rywalek. Norweżka oderwała się od reszty stawki już na pierwszych kilometrach i zdecydowaną większość dystansu przebiegła samotnie, sukcesywnie powiększając przewagę. Ostatecznie dobiegła do mety z czasem 1:24:56,3. Kiedy Johaug mogła już sobie spokojnie odpocząć, inne biegaczki stoczyły na trasie zaciętą walkę o pozostałe miejsca na podium. Do boju o srebro i brąz stanęły 4 zawodniczki, które od dłuższego czasu tworzyły swoistą grupę pościgową za Norweżką, a były to: Ebba Andersson, Frida Karlsson, Teresa Stadlober i Heidi Weng. Z tego grona tuż przed końcem odpadła Austriaczka Stadlober. Na sprinterskim finiszu pozostały zatem 3 panie, z których najszybsza okazała się Heidi Weng (+2:34,2 min), wyprzedzając obie Szwedki, kolejno Karlsson (+2:34,8 min) i Andersson (+2:36,3 min). Na starcie biegu nie stanęły reprezentantki Polski.

Na szczególne docenienie zasługuje postawa Fridy Karlsson. Młoda Szwedka upadła w trakcie czwartego okrążenia, nabawiając się przy tym kontuzji ręki. Pomimo opuchniętego ramienia i silnego bólu, Karlsson nie tylko dobiegła do mety, ale dała też radę wywalczyć brązowy medal. Tuż po zakończeniu rywalizacji została zabrana do karetki. Na szczęście badania wykazały, że obyło się bez złamania kości i kontuzja nie jest groźna.

Dzisiejszy triumf to dla Therese Johaug 4 złoto mistrzostw w Oberstdorfie i 14 w całej karierze. Tym samym w liczbie zwycięstw na światowym czempionacie zarównała się z legendarną Rosjanką, Jeleną Wialbe. Więcej tytułów ma tylko Marit Bjoergen, która wygrywała 18 razy. Johaug zwyciężyła w mistrzowskim biegu na 30 km już po raz czwarty, co jest najlepszym wynikiem w historii. Therese w imprezie tej rangi jest niepokonana na dystansach od... 2015 roku, kiedy w Falun zajęła 27 miejsce w biegu indywidualnym na 10 km. Norweżka, ze względu na dyskwalifikację, nie startowała wprawdzie na mistrzostwach w Lahti i igrzyskach w Pjongczangu. Nie zmienia to faktu, że wyczyny Johaug plasują ją już teraz w ścisłym gronie najlepszych biegaczek w historii. Za rok czekają jednak na nią igrzyska, z których Therese nie ma jeszcze indywidualnego złota. Z pewnością jest to cel, który przez najbliższy rok będzie napędzał genialną Norweżkę, co nie jest dobrą informacją dla rywalek, którym jak na razie pozostaje walka o srebrne medale.

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już się dla pań zakończyły. Panom pozostaje jeszcze niedzielna rywalizacja na 50 km stylem klasycznym. Był to czempionat, który podobnie jak poprzedni, przebiegał pod dyktando Norwegów, a zwłaszcza niesamowitej Johaug. Trudno jednak było spodziewać się czego innego. My możemy mieć nadzieję, że w najbliższych latach rozwijać się będzie nasza młoda drużyna, a medalistki mistrzostw juniorskich staną kiedyś również na seniorskim podium.