MŚ w Oberstdorfie 2021. Pierwsze złoto Bolszunowa, Rosjanin rozprawił się z norweską koalicją

15:08, 27.02.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:30, 27.02.2021

Aleksander Bolszunow został w Oberstdorfie mistrzem świata w biegu łączonym na dystansie 30 kilometrów (15 km klasykiem + 15 km łyżwą). Dla Rosjanina to pierwsze złoto czempionatu globu w karierze. Srebro wywalczył mistrz olimpijski w tej konkurencji z Pjongczangu - Simen Hegstad Krueger, a brąz Hans Christer Holund. Mateusz Haratyk był 55., a Kacper Antolec został zdublowany.

Bieg łączony mężczyzn w Oberstdorfie zakończył się zwycięstwem Aleksandra Bolszunowa, który pierwszy w swojej karierze złoty medal mistrzostw świata wywalczył w świetnym stylu. Rosjanin od początku sobotniej rywalizacji utrzymywał się na czele prowadzącej grupy i nadawał mocne tempo, aby zgubić najgroźniejszych rywali. Na półmetku przewaga triumfatora klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie była jeszcze zbyt wyraźna, ale w drugiej części dystansu Bolszunow rozerwał narciarski peleton i w grze pozostał już tylko on i pięciu Norwegów.

Jako pierwsi z liderującej szóstki odpadł obrońca tytułu Sjur Roethe, a chwilę później szanse na zwycięstwo stracili Johannes Hoesflot Klaebo i Emil Iversen. W grze o złoto pozostali wówczas tylko Holund, Bolszunow i Krueger. Decydujący dla losów mistrzowskiego tytułu okazał się atak Rosjanina na czterysta metrów przed metą, dzięki któremu wywalczył on swoje pierwsze złoto czempionatu globu w karierze. Norwegowie nie byli w stanie utrzymać się za Bolszunowem i pozostała im tylko walka o srebrny medal. Ostatecznie na drugiej pozycji finiszował Simen Hegstad Krueger (+1,1 sek), a na trzecim miejscu sklasyfikowano Hansa Christera Holunda (+1,7 sek).

Trzy kolejne lokaty także przypadły Norwegom. Czwarty był Johannes Hoesflot Klaebo, piąty Emil Iversen, a szósty Sjur Roethe. Na siódmej pozycji sklasyfikowano Andrew Musgrave`a, na ósmej Iwana Jakimuszkina, a na dziewiątym miejscu finiszował Szwed William Poromaa. Czołową dziesiątkę zamknął Dario Cologna.

Polacy nie odegrali ważnych ról w dzisiejszym biegu. Mateusz Haratyk w swoim debiucie na mistrzostwach świata zajął 55. miejsce ze stratą ponad dziewięciu minut do zwycięzcy, a Kacper Antolec został zdublowany i musiał zejść z trasy.