Zamknij

FIS zatwierdzi zmiany dotyczące butów i kombinezonów skoczków

18:42, 16.05.2020 Magdalena Janeczko
Skomentuj

Już w najbliższy poniedziałek FIS zatwierdzi zmodyfikowane zasady dotyczące kombinezonów i butów skoczków narciarskich. Decyzję o zmianach podjęto wskutek coraz liczniejszych.

Miniona zima upłynęła pod znakiem licznych kontuzji, które trapiły głównie kolana zawodników. Wśród najpoważniej kontuzjowanych można wymienić:  Thomasa Aasen Markenga, Stephana Leyhe, Jacqueline Seifriedsberger i Virag Vörös. Ten stan rzeczy niejako wymusił na FIS wprowadzenie zmian dotyczących cech kombinezonów i butów, w których zawodnicy i zawodniczki występują w konkursach. Nad ich respektowaniem czuwał będzie Sepp Gratzer.

Modyfikacje dotyczyć będą trzech aspektów:

  • symetryczne kliny na buty - w przyszłości dozwolone mają być jedynie symetryczne kliny do butów. Dotychczas dopuszczalne były kliny wykonane z korka i twardej pianki, które otaczały częściowo kostkę i były grubsze od zewnętrznej strony. Po zmianach podeszwy będą przymocowane do butów, co zwiększy amortyzację. Nic nie zmienia się w zakresie wiązań.
  • zmiana grubości klina - poza symetrycznością ustalono również, że kliny będą mogły mieć maksymalną grubość w przedziale 4,5-5,5 centymetra. Zaznaczono przy tym, że ograniczenia grubości klina nie może być kompensowane w konstrukcji obuwia. Dzięki temu skoczkowie lądujący telemarkiem nie będą musieli już nadmiernie skręcać kolana.
  • zakaz szwu w okolicach krocza - kolejna modyfikacja przygotowana przez FIS dotyczy kombinezonów i wprowadza zakaz umieszczania szwu w obszarze krocza. Zmiana ta ma zapobiec przekraczaniu zasad dotyczących stosowanych materiałów, które często skutkowały licznymi dyskwalifikacjami. Podczas konkursów nadal sprawdzane będą: dopasowanie kombinezonu, odległość od ciała i przepuszczalność powietrza przez materiał.

Zmiany zostaną oficjalnie wprowadzone w życie w poniedziałek 18. maja 2020 r.

Źródło: skispringen-news.de

(Magdalena Janeczko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%