Zamknij

Finowie walczą o skocznie. Renowacja obiektów w Kuopio

17:05, 21.11.2022 Aleksandra Kuzioła
Skomentuj

Władze Kuopio i Fiński Związek Narciarski planują przeprowadzić renowację trzech skoczni narciarskich. Celem zawartej umowy partnerskiej ma być propagowanie dyscypliny, a także zwiększenie turystycznej atrakcyjności miasta.

Picture by Anna Riege at https://www.flickr.com/photos/aenneken/, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dziewięć polskich podiów

Historia konkursów Pucharu Świata w Kuopio sięga sezonu 1994/1995, gdy w rozgrywanych w lutym zawodach triumfował Toni Nieminen. W kolejnych latach na obiektach należących do kompleksu Puijo na podium aż dziewięciokrotnie stawali Polacy. Siedem razy dokonał tego Adam Małysz, który dwukrotnie triumfował (2001, 2007). Dwa razy na najwyższym stopniu podium w Kuopio stawał także Kamil Stoch (2013, 2014). Po raz ostatni pucharowe zawody na obiektach Puijo odbyły się w lutym 2016 roku.

Ze względu na koszty utrzymania, pojawiły się postulaty zamknięcia obiektu. Z czasem zaczęła tam jednak trenować między innymi grupa Chińczyków i taka decyzja nie zapadła.

Prawie cztery miliony na renowację

Ostatnie decyzje dają nadzieję, że skocznie w Kuopio mogą w kolejnych latach powrócić do kalendarza zawodów FIS. Władze miasta i Fińskiego Związku Narciarskiego podpisały umowę partnerską, która zakłada przebudowę kompleksu, składającego się z trzech skoczni (K-65, K-90 i K-120).

Koszt renowacji ma wynosić około 3,7 milionów euro. Na tę kwotę ma składać się odnowienie wyciągów na obiektach K-65 i K-90, nowy system mrożenia, wymiana letnich torów najazdowych, naprawa konstrukcji i profilu najazdu na skoczni K-90, a także pokrycie nowym igelitem największego z obiektów (K-120). Umowa miałaby obowiązywać w latach 2023-2026, a sam remont miałby być wykonany w latach 2023-2025. Do realizacji projektu znacząco ma przyczynić się finansowanie ze strony państwa. Renowacja ma służyć skoncentrowaniu trenerów i ekspertów w Kuopio.

Celem przebudowy ma być zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta, a także promowanie skoków narciarskich i zwiększanie liczby uprawiających je w Finlandii osób.

Źródło: yle.fi

(Aleksandra Kuzioła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%