FIS Cup w Villach. Triumf Cecona, komplet Polaków z punktami

10:29, 11.09.2022 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 11:15, 11.09.2022

Włoch Francesco Cecon zwyciężył w niedzielnym konkursie cyklu FIS Cup w austriackim Villach. Do punktowanej "30" awansowała cała dziesiątka Polaków, a najlepszy z nich ukończył zawody na miejscu ósmym. Tym samym Tomasz Pilch wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na drugoligowe zmagania zimą.

Cecon na najwyższym stopniu podium, ósmy Pilch

Skoczek z Włoch od początku weekendu w Villach imponuje formą. Choć przegrał sobotnie zawody z Tomaszem Pilchem, dziś już zameldował się na najwyższym stopniu trzecioligowego frontu. Dla Francesco Cecona jest to pierwszy międzynarodowy triumf w karierze. Finałowy skok na odległość 99,5 m pozwolił mu wyprzedzić liderującego na półmetku Austriaka. Markus Rupitsch (94 m, 95 m) zajął ostatecznie miejsce trzecie, a tuż przed nim uplasował się jego rodak, Clemens Leitner (97 m, 97,5 m).

Triumfator pierwszego z konkursów cyklu FIS Cup w Austrii okazał się najlepszym zawodnikiem z Polski również podczas zawodów w niedzielę. Próbami 90 m i 98 m na Villacher Alpen Arenie Tomasz Pilch wyskakał nie tylko ósme miejsce, ale jednocześnie dodatkowe miejsce startowe dla Polski na grudniową inaugurację Pucharu Kontynentalnego 2022/2023.

Czternastą lokatę zajął Marcin Wróbel (86,5 m, 95,5 m), a szesnaste, siedemnaste i osiemnaste miejsce należało kolejno do Adama Niżnika (89,5 m, 93 m), Jarosława Krzaka (90,5 m, 91 m) oraz Klemensa Joniaka (85,5 m, 96,5 m). Dwudziesty był Szymon Jojko (89m, 90 m). W trzeciej dziesiątce zawodów znaleźli się dwudziesty trzeci Tymoteusz Amilkiewicz (80,5 m, 86 m), dwudziesty czwarty Wiktor Szozda (79,5 m, 87 m), a także dwudziesty piąty Szymon Zapotoczny (83,5 m, 87 m).

Punktującą grupę zamknął Jakub Wisełka (83,5 m, 76,5 m), który zdobył dziś prawo do startu w konkursach Pucharu Kontynentalnego.

Klasyfikacja generalna

Najbliższe punkty do klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2022/23 zostaną rozdane już zimą. Skoczkowie powrócą do trzecioligowych zmagań w grudniowy weekend (03-04.12) w szwedzkim Falun.