Zamknij

Kacper Tekieli, Patrick Gąsienica i inni wielcy. Oto postaci sportów zimowych, które odeszły w ostatnim roku

11:22, 01.11.2023 Maciej Tryboń Aktualizacja: 16:25, 01.11.2023
Skomentuj

1 listopada to dzień, w którym wspominamy naszych zmarłych, ale także osoby, które odcisnęły piętno na naszym życiu. W tym roku świat sportów zimowych musiał pożegnać wielu znanych sportowców. Każdy z nich swoimi wyczynami zapisał się w pamięci kibiców.

Exploti, Public domain, via Wikimedia Commons

Każdy z nas ma swoich idoli, których ogląda z zapartym tchem oraz wspomina ich wyczyny sprzed lat. Niestety linie życia często przerywają choroby, tragiczne wydarzenia lub po prostu wiek. W tym artykule przybliżymy sylwetki osób ze świata sportów zimowych, które pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku.

Hajek, Czerwińska, Fanchini

Od października 2022 r. trwały poszukiwania czeskiego skoczka Antonina Hajka. Niestety w marcu 2023 r. Czeska policja poinformowała, że w Malezji odnalezione ciało zawodnika. 35- latek w ostatnim czasie przeżywał trudny okres po rozstaniu z żoną. W 2010 r. Antonin Hajek ustanowił na skoczni w Planicy rekord Czech w długości lotu wynoszący 236 m. Po zakończeniu kariery w 2015 r. skoczek postanowił spróbować swoich sił w gnieździe trenerskim. W 2020 r. objął funkcję trenera Czech po zwolnieniu obecnego trenera zaplecza naszej kadry Davida Jiroutka.

Rossi Mittermaier zmarła 4 stycznia 2023 r. w wieku 53 lat. Podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku w 1976 r. słynna Rossie zdobyła złote medale w zjeździe oraz slalomie i srebrny krążek w slalomie gigancie. Ponadto alpejka ma na koncie cztery medale mistrzostw świata. Oprócz tego Rossi Mittermaier zwyciężyła walkę o kryształową kulę w sezonie 1975/1976.

31 stycznia 2023 r. odeszła Anna Czerwińska. Legendarna himalaistka jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. Oprócz tego wspięła się ona na osiem z czternastu ośmiotysięczników. Mając 51 lat jako druga Polska, zdobyła Mount Everest. Jednocześnie stała się najstarszą kobietą, która na tamten  moment stanęła na najwyższym szczycie świata. Śmiało można, powiedzieć, że Anna Czerwińska była pionierką i walczyła o prawa kobiet w górach.

8 lutego 2023 po długiej walce z nowotworem odeszła Elena Fanchini. Alpejka zdobyła srebrny medal w zjeździe na mistrzostwach świata w 2005 roku w Bormio, a także wygrała dwa wyścigi Pucharu Świata w swojej karierze - oba w zjeździe. Z powodu swojego stanu zdrowia nie wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku.

Nobis, Tekieli, Gąsienica

19 kwietnia 2023 r. Jeremy Nobis został znaleziony martwy w celi w Cedar City.  52-latek czekał na wyrok w związku z zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Legendarny narciarz swoją przygodę zaczynał od narciarstwa alpejskiego. Jednak w 1996 r. wycofał się z Pucharu Świata. Nobis wniósł w późniejszym okresie bardzo dużo do świata narciarstwa wysokogórskiego. Nieistniejący już, Skiing Magazine umieścił go na trzecim miejscu w zestawieniu 25 najlepszych freeriderów w historii. Niektóre z jego najbardziej legendarnych przejazdów są nie do powtórzenia nawet po 25 latach. Nobis dla wielu jest jednym z pionierów narciarstwa wysokogórskiego. Momentem przełomowym w karierze narciarza był pierwszy film z Teton Gravity Research (TGR) z 1997 roku. Po tym zjeździe zyskał on pseudonim "Psycho Nobis".

18 maja 2023 r. podczas ataku na szczyt Jungfrau w Szwajcarii zginął Kacper Tekieli. Alpinista przygotowywał się do pobicia kolejnego rekordu w swojej karierze. Niestety tragiczna w skutkach lawina przerwała ten projekt. Tekieli specjalizował się w szybkim pokonywaniu gór. W 2010 r. w niecałe pięć godzin wbiegł na wierzchołek Elbrusu (5642 m), czyli najwyższy szczyt Kaukazu, a w 2019 r. w 17 i pół godziny przeszedł cztery granie Matterhornu (4478 m) w Alpach. Kacper Tekieli był mężem słynne polskiej biegaczki Justyny Tekieli Kowalczyk.

12 czerwca 2023 zmarł Patrick Gąsienica. Amerykański skoczek polskiego pochodzenia zginął w wypadku motocyklowym. Gąsienica urodził się w Stanach Zjednoczonych, w rodzinie emigrantów z Polski. Ci pochodzili z Zakopanego. Skoki narciarskie to w zasadzie ich rodzinna tradycja. Sport ten uprawiali jego dziadek, ojciec i wuj. 24- latek swój debiut w igrzyskach olimpijskich zaliczył w Pekinie. Najlepszym jego wynikiem było 49- miejsce na skoczni normalnej.

21 czerwca 2023 r. zmarł Janez Gorisek. Architekt i były skoczek narciarski. Jest on uważany za jednego z ojców lotów narciarskich. To właśnie on był jednym z projektantów słynnej Letalnicy w Planicy oraz pozostałych tego typu obiektów. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany. W 1969 razem ze swoim bratem otrzymał Boudkovą nagrodę. W maju 2016 roku ówczesny prezydent Słowenii - Borut Pahor przyznał mu Srebrny Krzyż Zasługi.

4 sierpnia 2023 r. musieliśmy pożegnać Andreasa Daeschera. Był on pionierem skoków narciarskich. Wprowadził on na początku lat 50 rewolucyjny jak na tamte czasy styl równoległy. Aż czterokrotnie zawodnik ten występował na igrzyskach olimpijskich, ale ani razu nie przywiózł z nich medalu. W 1950 r. Szwajcar skoczył w Oberstdorfie 130 m. Dystans ten był wówczas rekordem świata. Andreas Daesher aż 9- krotnie zdobywał mistrzostwo Szwajcarii w skokach narciarskich. Zmarł w wieku 96 lat.

26 września 2023 r. odszedł legendarny zwycięzca pierwszego konkursu w historii zaliczanego do  Turnieju Czterech Skoczni. Asgeir Doelplads dokonał tego w 1953 r. podczas noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen. W chwili pamiętnego zwycięstwa miał zaledwie 20 lat. Doelplads był bardzo aktywny w społeczności skoków w Renie i jej okolicach. Zmarł w wieku 93 lat.

19 października 2023 r.  w wieku 84 lat zmarła legenda narciarstwa alpejskiego Heinrich Messner. Do historii narciarstwa alpejskiego zapisze się on przede wszystkim  jako pierwszy zwycięzca zawodów Pucharu Świata w 1967 r. w niemieckim Berchtesgaden. Messner jest także dwukrotnym brązowym medalistą igrzysk olimpijskich. Po zakończeniu kariery legendarny alpinista zajął się pracą szkoleniowca.

Również 19 października zmarła jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii biegów narciarskich i biathlonu. Anfisa Riezcowa w chwili śmierci miała 58 lat i zapisała się w historii jako jedyna, która zdobyła złoty medal olimpijski zarówno w biathlonie, jak i w biegach narciarskich. Rosyjska zawodniczka dwukrotna medalistka olimpijska i pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w biegach narciarskich. Zdobyła także trzy medale olimpijskie i srebrny medal mistrzostw świata w biathlonie. Dwukrotnie wygrywała również Puchar Świata w biathlonie. Karierę zakończyła po sezonie 1999/2000.

30 października odszedł Karol Kreja, który był łyżwiarzem szybkim. Reprezentował on klub WTŁ Stegny Warszawa. W latach 1992-1997 zdobywał medale Mistrzostw Polski Młodzików i Mistrzostw Polski Juniorów. Reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Świata Juniorów w wieloboju w 1997 roku w amerykańskim Butte.

Pamiętamy o wszystkich postaciach sportów zimowych, które odeszły w minionym roku. Niech spoczywają w pokoju.

Źródło: Informacja własna

 

(Maciej Tryboń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%