Zamknij

Biathlonowy raport. Przedłużone zawieszenie, nowa rola Kaisy Makarainen, ciężkie chwile Tiril Eckhoff

07:11, 17.09.2022 Jarosław Gracka
Skomentuj

Sezon zbliża się wielkimi krokami. Póki co jednak ciągle trwa przerwa międzysezonowa. Dzień ciągle jeszcze jest dłuższy od nocy - choć już bardzo niedługo - a emocje związane ze sportami zimowymi największe są poza trasą. O tym, co działo się w biathlonowym świecie piszemy w naszym tradycyjnym raporcie.

fot. Manzoni/IBU

IBU obraduje w mieście Mozarta

W Salzburgu trwa kongres Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU). Podjęto już kilka ważnych decyzji. Między innymi wybrano gospodarza MŚ w 2027 roku - została nim estońska Otepää. Z innych ważnych decyzji już podjętych - utrzymano dyskwalifikację dla sportowców z Rosji i Białorusi - zarówno podczas zawodów sportowych, jak i podczas innych imprez IBU. Dodatkowo potwierdzono budżet na sezon 2022/23 i ustalono ramy budżetowe na trzy kolejne sezony.

Z Rosji do Finlandii

Rosjanie nie mogą startować w zawodach, ale mogą reprezentować inne kraje. Blisko takiego kroku jest Daria Wirołajnen (córka słynnej Anfisy Riezcowej). Na razie przyjęła fińskie obywatelstwo. Jeszcze nie wyraziła chęci reprezentowania tego kraju, ale w Rosji już okrzyknięto ją zdrajczynią. Więcej w tym miejscu.

Czas na macierzyństwo

Karierę zakończyła Niemka Franziska Hildebrand. 35-latka ma za sobą długą i bogatą karierę, a przed sobą - nową przygodę życia. Była już zawodniczka obecnie jest w ciąży i ma urodzić na początku przyszłego roku. Samej Franzisce i jej decyzji poświęciliśmy więcej miejsca tutaj. W ciąży jest też Francuzka Justine Braisaz-Bouchet, ale aktualna mistrzyni olimpijska w biegu ze startu wspólnego nie ogłosiła końca kariery. Justine jest jednak jeszcze bardzo młodą zawodniczką - ma raptem 26 lat - więc powrót po przerwie macierzyńskiej wydaje się bardzo realny.

Ruszyła sprzedaż na zawody PŚ

IBU poinformowała, iż można już kupić bilety na zawody PŚ. Na stronie można znaleźć linki do konkretnych zawodów. Niebawem mają się pojawić też bilety na Mistrzostwa Świata. Szczegóły w poniższym Twitcie.

Are you ready for a new season!? Make this season unforgettable and come to see biathlon live! Already 8 events have their tickets on sale and tomorrow tickets will go on sale to Annecy Le Grand Bonnard! ? Follow the link for more info.#biathlon #biathlonfamily #biathlonworld

- BMW IBU World Cup Biathlon (@IBU_WC) September 12, 2022

Kaisa Makarainen w Komitecie Technicznym IBU

Na kongresie w Salzburgu podjęto też istotną decyzję personalną. Finka Kaisa Makarainen - nie tak dawno jeszcze czołowa biathlonistka świata - została wybrana do Komitetu Technicznego Unii. Komitet zajmuje się takimi rzeczami jak sporządzanie kalendarzy zawodów. Decyduje także o wytycznych dotyczących sprzętu, ustala zasady itd. Kaisa zastąpiła Norwega Henrika L`Abee-Lunda. Pozostałych dziewięciu kandydatów zostanie wybranych w najbliższych dniach.

Dramatyczne chwile Tiril Eckhoff

Jedna z najlepszych zawodniczek ostatnich lat - Norweżka Tiril Eckhoff - przeżywała ostatnio ciężkie chwile. Otóż pod koniec sezonu - w marcu 2022 roku - zakaziła się koronawirusem. Infekcja covidowa okazała się bardzo ciężka, czego Tiril długo do siebie nie dopuszczała. Według jej słów w lipcu była bliska nawet decyzji o przejściu na emeryturę. Eckhoff tak opowiadała o tym mediom. - Szanse na to wynosiły może 50:50. Wszystko wyglądało dobrze na Instagramie, ale to była inna rzeczywistość - nawiązała do typowych dla Instagrama optymistycznych postów wrzucanych w wakacje.

Tiril przyznała, że nigdy wcześniej nie myślała, że może odpoczywać bezczynnie. Ale dość plastycznie opisała tę zmianę. - Rozbiłam się i poczułam jak wygląa życie. Jako sportowiec jesteś przyzwyczajony do tego, że wszystko kręci się wokół treningu i, że musisz funkcjonować. Ale poczułam, że jestem tak samo istotą ludzką, jak wszyscy. To mnie mocno uderzyło - przyznała szczerze 32-latka. Historia ta ma happy end. Tiril zwalczyła chorobę, zmieniła perspektywę i szykuje się do następnego sezonu.

Francuzi trenują w Oberhofie

Francuska drużyna biathlonu trenuje w niemieckiej miejscowości Oberhof. Ta mekka biathlonu będzie gospodarzem MŚ w 2023 roku - i jest to pierwszy powód treningów w niemieckim landzie Turyngia. Drugi powód to tunel śnieżny, który się tam znajduje. W drużynie zabrakło poza Justine Braisaz-Bouchet (patrz wyżej) także Sebastiena Mahona, który zerwał więzadło krzyżowe.

źródła: Niemiecki Związek Narciarski, biathlonworld.com, sports.ru, aftonbladet.se, Twitter, sport.de, Instagram

(Jarosław Gracka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%