Mistrzyni świata zakończyła karierę. „Czas na nowy rozdział”

Christian Bier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak poinformował Niemiecki Związek Narciarski, w wieku 35 lat na sportową emeryturę zdecydowała się przejść dwukrotna mistrzyni świata w biathlonie, Franziska Hildebrand. Decyzja ta spowodowana jest faktem, iż na początku przyszłego roku utytułowana zawodniczka zostanie matką.

Christian Bier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kariera bogata w sukcesy

Franziska Hildebrand jest jedną z najbardziej znanych niemieckich biathlonistek w historii. Na swoim koncie ma 251 startów w zawodach Pucharu Świata. Dziewięciokrotnie stawała na podium zmagań indywidualnych tej rangi, dwukrotnie była w nich najlepsza. Jej najlepszym osiągnięciem w klasyfikacji pucharowej jest 5. lokata, którą zajęła w sezonach 2014/2015 oraz 2015/2016. W swym ostatnim cyklu Pucharu Świata sklasyfikowana została na 24. miejscu.

Choć wyniki te wzbudzają uznanie, to należy jednak zauważyć, iż znacznie lepsze rezultaty Hildebrand osiągała w zmaganiach drużynowych. Przez lata była bardzo mocnym punktem niemieckiej ekipy, z którą wiele razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata. Na mistrzostwach świata w Kontiolahti (2015 rok) i Hochfilzen (2017 rok) wraz z koleżankami zdobyła złote medale w rywalizacji sztafet. „W międzyczasie” na czempionacie w Oslo (2016 rok) dołożyła dwa kolejne krążki – srebro i brąz odpowiednio w sztafetach: mieszanej i „klasycznej”.

Dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich, jednak żaden z tych występów nie przyniósł jej upragnionego medalu. Wiemy już, że prawdopodobnie sytuacja ta nie zmieni się, bowiem w ostatnich dniach środowisko biathlonowe obiegła informacja o końcu kariery popularnej Franzi.

To już jest koniec

– Czas na nowy rozdział: na początku przyszłego roku będę mamą. Cieszę się, że właśnie w ten sposób mój czas w sporcie wyczynowym dobiega końca. Udało mi się przeżyć piękne i ekscytujące lata w biathlonie. Jestem wdzięczna za wszystkie przeżycia i doświadczenia, jakie stały się moim udziałem na przestrzeni tych wszystkich lat. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie przez całą moją karierę: przede wszystkim mojej rodzinie, mojemu fanklubowi, moim sponsorom i oczywiście mojemu pracodawcy, Niemieckim Siłom Zbrojnym – możemy przeczytać w oświadczeniu urodzonej w Halle sportsmenki, jakie opublikowano na stronie internetowej Niemieckiego Związku Narciarskiego.

Do decyzji zawodniczki odniósł się dyrektor sportowy niemieckiego biathlonu, Felix Bitterling. – Przede wszystkim cieszymy się razem z Franzi – powód zakończenia jej kariery jest najlepszy z możliwych. Chcielibyśmy jej także podziękować za wiele lat startów w niemieckiej drużynie biathlonowej, w której udowodniła, że dzięki ciężkiej pracy i pragnieniu realizacji zamierzonych celów można osiągnąć wszystko. Pod tym względem Franzi jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych sportowców, z których część wspiera już jako mentorka. Była ważną częścią zespołu i zawsze będzie w nim mile widziana – stwierdził działacz.

Plany na przyszłość

Przez lata startów w zawodach pucharowych Franziska Hildebrand nie zaniedbała swej edukacji. Najpierw ukończyła studia licencjackie z międzynarodowego zarządzania, następnie uzyskała tytuł magistra psychologii biznesu. Było to możliwe dzięki wsparciu Niemieckich Sił Zbrojnych. – Dzięki wsparciu finansowemu Bundeswehry udało mi się ukończyć studia podczas kariery zawodniczej i tym samym przygotować się na życie po mojej sportowej karierze – powiedziała 35-latka.

Przyszłej mamie życzymy wielu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Źródło: informacja własna; Niemiecki Związek Narciarski