Zamknij

Alpejskie lato - Czerwiec #1. Sofia Goggia nagrodzona po 6 miesiącach, dalsze problemy Gasslitter, Francuz nowym sekretarzem generalnym FIS

08:00, 27.06.2021 Marek Cielec
Skomentuj

Tak jak w naturze, tak i u nas po wiośnie musi nadejść lato, a zatem po "Alpejskiej wiośnie" rozpoczynamy kolejny etap oczekiwania na nowy sezon zimowy w narciarstwie alpejskim - etap pod szyldem "Alpejskie lato". Nie wszyscy alpejczycy tęsknią za zimą, a należy do nich chyba Alexis Pinturault, który nie zamierza zamieniać lata na półkuli północnej na połdniowoamerykańską zimę. Po wyborach prezydenckich w FIS pojawiają się zmiany na kolejnych stanowiskach. W minionym tygodniu obsadzono pozycję sekretarza generalnego. Nowe role czekają także na zawodniczki, które zakończyły już wyczynowe uprawianie narciarstwa: Viktorię Rebensburg, Annę Veith i Nadię Fanchini.

fot:
Aspen Snowmass
/ CC BY ND

Bolesny powrót na narty

Verena Gasslitter, która w lutym tego roku przesła operację kości strzałkowej, ponownie zmaga się z problemami zdrowotnymi. 24-letnia Włoszka po raz ostatni wystąpiła w zawodach 16 stycznia podczas Pucharu Europy w Crans Montanie. Tamten występ zakończył się dla niej upadkiem, po którym podjęła ona decyzję o poddaniu się interwencji chirurgicznej. Niestety problemy Gasslitter jeszcze się nie skończyły, gdyż po powrocie na narty znów pojawił się ból. - Operacja była konieczna i rehabilitacja przebiegła dobrze, ale kiedy wróciłam na narty po raz pierwszy było jeszcze gorzej niż wcześniej - z rozżaleniem przyznała zawodniczka. Choć Verena Gasslitter znalazła się tym razem poza kadrą narodową, nie zamierza jeszcze się poddawać i do kolejnego sezonu będzie przygotowwywać się z grupą sportową Korpusu Karabinierów.

FIS ma nowego sekretarza generalnego

We wtorek 22 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie online nowej Rady FIS, która wybrana została na początku tego miesiąca. Jednym z punktów posiedzenia był wybór nowych przedstawicieli na niektóre ważne stanowiska w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Najistotniejszą do obsadzenia była rola sekretarza generalnego federacji, którym został Francuz Michel Vion, będący także prezydentem Francuskiej Federacji Narciarskiej. Poprzednio tę funkcję pełniła przez 26 lat Brytyjka Sarah Lewis, która w tym roku bezskutecznie rywalizowała o fotel prezydenta FIS.

Goggia odebrała nagrodę za wygraną w Val d`Isere

Znana jako przyjaciółka zwierząt, opiekunka owczarka australijskiego o imieniu Belle, Sofia Goggia, doczekała się w nowego zwierzaka, który jest nagrodą za zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Val d`Isere z grudnia 2020 roku. Cielak, któremu nadano imię Ambrosi, w momencie zwycięstwa Goggi miał zaledwie kilka dni i Włoszka musiała nieco poczekać na jego przybycie do Włoch. Po sześciu miesiącach zdobywczyni małej Kryształowej Kuli za zjazd w sezonie 2020/2021 mogła w końcu odebrać swoją nagrodę. Ambrosi został przewieziony do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Lenna, w prowincji Bergamo, z której pochodzi Goggia, przez Komitet Organizacyjny Pucharu Świata w Val d`Isere, pod przewodnictwem Ingrid Jacquemod. Dzięki bliskości gospodarstwa do domu włoskiej alpejki, z pewnością będzie mogła często odwiedzać swoją nagrodę.

Rebensburg zostaje przy narciarstwie

Viktoria Rebensburg, która po sezonie 2019/2020 zakończyła zawodniczą karierę, nie zamierza rozstawać się z narciarstwem. Mistrzyni olimpijska w gigancie z 2010 roku rozpoczyna swoją karierę trenerską, a pierwszym krokiem na tej drodze było zdobycie licencji trenerskiej. Po wymagającym szkoleniu była już zawodniczka może nazywac się już trenerką, ale na tym nie poprzestaje. Kolejnym celem jest zostanie państwowym instruktorem narciarstwa, po czym mogłaby także szkolić kolejnych trenerów. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Viktorii, będzie mogła pochwalić się nowym osiągnięciem w marcu przyszłego roku.

Pinturault zostaje w Europie

Zwycięskiej taktyki nie wypada zmieniać, dlatego Alexis Pinturault zamierza przygotowywać się do kolejnego sezonu w ten sam sposó jak rok temu. Francuz sięgnął w marcu po wymarzoną dużą Kryształową Kulę, ale to z pewnością nie hamuje jego żądzy kolejnych zwycięstw. Rok temu Francuzi nie mogli udać się do Ameryki Południowej aby korzystać z dobrych warunków śniegowych, które zazwyczaj można tam zastać podczas europejskiego lata, a przyczyną była oczywiście pandemia koronawirusa. Pinturult również w tym roku nie wybiera się ani do Argentyny ani do Chile, zamierzając zostać w Europie. Obecnie francuski alpejczyk skupia się na budowaniu formy fizycznej.

Przełomowa technologia Norwegów?

Reprezentacja Norwegii do nowego sezonu przygotowuje się nie tylko w siłowni i na nartach. Pracujący dla Norweskiego Związku Narciarskiego Robert Reid z Teksasu opracowuje technologię, która ma wykorzystywać model 3D odzwierciedlający sylwetkę zawodników podczas jazdy na nartach w celu analizy aerodynamiki. Badania odbywają się w ramach projektu olimpijskiego "Aerodynamika 2022". Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Premierowy poród Veith, Fanchini po raz drugi

Anna Veith po wielu sukcesach sportowych i wyjściu za mąż dopisała do swojej listy ważnych momentów życiowych kolejne wydarzenie. We wtorek 22 czerwca Austriaczka urodziła swoje pierwsze dziecko. Henry, bo takie imię otrzymał syn Anny i Manuela Veith, urodził się tego samego dnia co syn Nadii Fanchini. Była włoska alpejka również we wtorek doczekała się porobu i wydała na świat swojego drugiego syna, Davide.

Źródło: neveitalia.it, fis-ski.com, bild.de ledauphine.com, dagbladet.no

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%