Od przyszłego sezonu Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim używanie poduszek powietrznych będzie obowiązkowe dla wszystkich zawodników startujących w dyscyplinach szybkościowych. Rewolucyjną decyzję FIS podjęła podczas piątkowego zdalnego posiedzenia włodarzy.
Duża liczba wypadków na trasach alpejskiego Pucharu Świata sprawiła, że kwestia bezpieczeństwa zawodników stała się dla FIS bardzo istotna. Federacja podjęła rewolucyjne zmiany. - Bezpieczeństwo sportowca jest najważniejsze i nie podlega negocjacjom – mówi Sekretarz Generalny FIS Michel Vion. -To było dla nas najważniejsze i dlatego na przykład w 2023 roku utworzyliśmy komisję ds. zdrowia sportowców – dodał.
- Wprowadzenie poduszek powietrznych jest częścią szerszego podejścia, które uwzględnia wszystkie czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń: od badania warunków pogodowych i układu toru po sprzęt taki jak odporna na przecięcia bielizna sportowa i inteligentne wiązania, które jak udowodniono, pomagają chronić zdrowie sportowców – wyjaśnił Vion.
Już po zakończeniu poprzedniego sezonu były pierwsze zapowiedzi poważnych zmian. - Nikt nie chce kontuzji. Po sezonie przeanalizowaliśmy, dlaczego do nich doszło i podjęliśmy działania. Od przyszłego sezonu w dyscyplinach szybkościowych stosowanie poduszki powietrznej będzie obowiązkowe, a to może pomóc w zmniejszeniu liczby kontuzji – powiedział dyrektor Pucharu Świata kobiet, Peter Gerdol, w wywiadzie dla stacji STA podczas październikowej wizyty w Kranjskiej Górze.
- Jednak należy również wziąć pod uwagę, że jest to sport szybkościowy, zawodnicy w takich dyscyplinach prawie zawsze przekraczają swoje granice, czego częścią są kontuzje. Widzimy to w sporcie wyczynowym. Staramy się maksymalnie ograniczać liczbę urazów, przygotowując odpowiednio profile tras i ustawiając w odpowiednich miejscach siatki bezpieczeństwa, ale nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć 100% skuteczności - dodał.
Krajowe Związki Narciarskie mogą zezwolić na wyjątki w przypadku, gdy poduszka powietrzna nie jest dopasowana do sportowca i ogranicza jego ruch.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz