Zamknij

Alpejska wiosna - maj #1. Amerykanie podebrali trenera Austriaczkom, Robinson zmienia sztab i kalendarze na nowy sezon

07:40, 07.05.2023 Mateusz Król
Skomentuj

Kwitną kasztany, za oknami coraz cieplej, a tegoroczni maturzyści rozpoczęli najważniejsze egzaminy w życiu. Swoje przygotowania do kolejnej zimy zaczynają też alpejczycy. Chociaż nie wszyscy, bo niektórzy postanowili odwiesić narty na kołek. Między innymi o tym w dzisiejszym podsumowaniu.

Źródło: YouTube

Znana Austriaczka zakończyła karierę

Na liczbie 205 zatrzymał się licznik występów Ramony Siebenhofer w alpejskim Pucharze Świata. Austriacka specjalistka od szybkości, a także bardzo dobra gigancistka postanowiła zakończyć wyczynowe uprawianie narciarstwa i poświęcić się innym zadaniom.

Ogłoszenie decyzji Ramony Siebenhofer zbiegło się w czasie z ujawnieniem przez Austriacki Związek Narciarski składów kadr na sezon 2023/2024. Awans z kadry A do Kadry Narodowej zaliczyła Franziska Gritsch, natomiast w odwrotnym kierunku udała się Katharina Liensberger po rozczarowującym sezonie.

Więcej tutaj.

A oto kadry Austrii na nowy sezon:

 

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Ski Austria Alpin Herren (@ski_austria_alpin_herren)

FIS planuje nowym format drużynowy

Międzynarodowa Federacja Narciarska planuje przyszłej zimy debiut nowej konkurencji drużynowej. Podczas weekendu w Kitzbuehel, ekipy będą miały rywalizować w zespołowej kombinacji alpejskiej. Każda z nacji będzie wystawiała najlepszych zawodników do jednej konkurencji szybkościowej (zjazd lub supergigant) i slalomu. Przepisy mają być jeszcze dopracowywane. 

Prowizoryczne kalendarze

Podczas wiosennego spotkania komitetu ds. narciarstwa alpejskiego przy FIS, zaprezentowane zostały prowizoryczne kalendarze na nowy sezon.

"Harmonogram kalendarzy został również wykonany z uwzględnieniem zmian klimatycznych. W związku z tym otwarcie w Soelden (AUT) zostało przesunięte o tydzień" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej światowej federacji. Wiadomo też, że FIS tym razem nie będzie ryzykować i przesunie inaugurację sezonu szybkościowego na koniec listopada.

Jeśli chodzi o Puchar Świata kobiet, będzie powrót do niektórych ośrodków w kalendarzu, których brakowało w zeszłym sezonie, takich jak Val D`Isere i Garmisch Partenkirchen z dyscyplinami szybkościowymi oraz do słowackiej Jasnej i Val Di Fassa.

Po udanym biegu próbnym podczas Noraam Cup, zaplanowano też debiut kanadyjskiego kurortu Mont Tremblant, który zastąpi Lake Louise.

Kalendarz mężczyzn obejmuje harmonogram wielkich klasyków, w tym powrót Bańska (BUL) i Kvitjell oraz slalomową rywalizację w Gurgl (debiut w kalendarzu PŚ).

Oto kandydaci do MŚ

Podczas spotkania wiosennego FIS przedstawiono też oficjalne kandydatury miast, które chcą zorganizować alpejski czempionat świata w 2029 roku. W szranki o ten zaszczyt staną trzy lokalizacje. To Narvik (NOR), Soldeu (AND) and Val Gardena (ITA). Norwegowie i Andorczycy aplikują po raz drugi, a Włosi z Val Gardeny pierwszy raz. Gospodarza wybierze Rada FIS w maju przyszłego roku.

Amerykanie odebrali trenera Austriaczkom

Amerykański Związek Narciarski zatrudnił austriackiego trenera. Alexander Hoedlmoser, który był przez sezon głównym trenerem kobiet w Austrii, przenosi się do USA. Tam zostanie głównym trener kobiet, które specjalizują się w konkurencjach szybkościowych. To w zasadzie powrót, bo Hoedlmoser trenował kiedyś supergwiazdę Lindsey Vonn.

Na tym nie koniec roszad, bo do Stanów Zjednoczonych przechodzi też Florian Scheiber. 35-letni Tyrolczyk będzie pracował pod okiem Burkharda Schaffera, który teraz poprowadzi amerykańską drużynę szybkościową mężczyzn.

Alice Robinson stawia na zmiany

Alice Robinson zdecydowała się na zmianę sztabu szkoleniowiego. Przez ostatnie trzy sezony pracowała ze znakomitymi trenerami Chrisem Knightem i Jeffem Fergusem. Fergus pochodzi z USA, a Knight z Nowej Zelandii. Obaj trenerzy są dobrze znani ze swojej przyjaźni i sukcesów z US Ski Team. Wcześniej pracowali m.in. z Lindsey Vonn. Teraz muszą jednak poszukać nowej pracy.

Za trening techniczny Robinson odpowiadać będzie teraz jej były trener z Coberger Academy, Tim Cafe, z którym wcześniej pracowała przez wiele sezonów, w tym przez pierwsze dwa lata wyścigów FIS. Zespół Robinsona będzie również korzystał z wiedzy organizacyjnej utalentowanego Nilsa Cobergera.

 

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%