10:35, 28.09.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 10:35, 28.09.2023

Zima zbliża się wielkimi krokami. Czytając ten artykuł, fani sportów rozgrywanych na torach lodowych zobaczą, że zmagania saneczkarskie nie będą już takie same. Zakończenie karier ogłosili Natalie Geisenberger oraz dwójka Toni Eggert/Sascha Benecken.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Przygotowania naszej reprezentacji

Na przełomie sierpnia i września polscy saneczkarze uczestniczyli w bardzo ważnym zgrupowaniu w Berchtesgaden. Nasi reprezentanci ćwiczyli przede wszystkim start, czyli istotny element w saneczkarskiej rywalizacji. Konsultacji udzielił im niemiecki specjalista Martin Hildebrand. W Niemczech na zgrupowaniu była cała reprezentacja trenera Marka Skowrońskiego: Klaudia Domaradzka, Nikola Domowicz, Dominika Piwkowska, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz i Arkadiusz Trojga. Później, od 4 do 9 września Polacy trenowali w Jeleniej Górze. Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie polskiego związku.

Najlepsza saneczkarka w historii zakończyła karierę

Skończyła się pewna epoka w saneczkarstwie. Zakończenie kariery ogłosiła Natalie Geisenberger. 35-letnia legendarna zawodniczka rozpoczęła starty w 2007 roku. 24 września w bawarskiej telewizji ogłosiła, że nie będzie już startować. Kibice mogli się już przyzwyczaić do braku Geisenberger na torze. Dwukrotnie miała przerwę macierzyńską. Niemka to przede wszystkim triumfatorka trzech poprzednich igrzysk w jedynkach. W sumie zdobyła 7 medali olimpijskich, 16 na mistrzostwach świata oraz triumfowała w 74 zawodach Pucharu Świata, z czego 52 indywidualnie.

Inne legendy też kończą karierę

Na zawodach Pucharu Świata brakować będzie także dwójki Toni Eggert/Sascha Benecken. Oprócz olimpijskiego złota w dwójkach osiągnęli praktycznie wszystko. Jedenastokrotnie zdobyli mistrzostwo świata, w tym 5 razy w tradycyjnej rywalizacji. Zanotowali także rekordowe 54 zwycięstwa w Pucharze Świata.

Bobsleiści też kończą kariery

W bobslejach kariery kończą także zawodnicy ze światowej czołówki, ale nie są to aż tak znakomite nazwiska, jak w saneczkarstwie. Niestety, z kontuzją przegrał Oskars Kibermanis. Łotewski pilot ostatni raz wystartował na igrzyskach w Pekinie w 2022 roku, a potem liczył na pokonanie problemów z kolanem. Jednak w wieku 30 lat pożegnał się ze sportem. W swojej karierze zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw świata oraz dwa tytuły mistrza Europy.

Po 12 latach startów karierę zakończyła także Mica McNeill. Brytyjka zapowiedziała, że nie zamierza rozstać się z bobslejami, ale nie będzie już pilotką. W 2017 roku została mistrzynią świata juniorek, ale w seniorskiej karierze nie nawiązała do tego sukcesu.

Najstarszy w tym gronie jest 39-letni Chris Spring. Pilot ten najpierw reprezentował Australię, a od 2010 roku startował dla Kanady. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Vancouver, Soczi, Pjongczangu i Pekinie. Dwukrotnie był trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

O medale w 2025 roku w Kanadzie

Poznaliśmy organizatora ostatnich mistrzostw świata przed kolejnymi igrzyskami olimpijskimi. W lutym 2025 roku saneczkarze będą rywalizować o medale w Whistler. Mistrzostwa miały się odbyć w Kanadzie już w 2021 roku, ale nie pozwoliła na to pandemia. Teraz przełożenie zostało oficjalnie potwierdzone. Saneczkarze zawitają już niebawem na ten tor. W połowie grudnia rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata.

Mistrzyni olimpijska gwiazdą telewizji?

Mariama Jamanka zakończyła bobslejową karierę już w kwietniu 2022 roku. Przede wszystkim zdobyła złoty medal olimpijski w dwójkach w Pjongczangu. Cztery lata później w tej samej konkurencji wywalczyła srebro. Dodatkowo, na swoim koncie ma dwa złote medale mistrzostw świata, kryształową kulę na sezon 2018/19 oraz 6 zwycięstw w Pucharze Świata. Już w poprzednim sezonie była ekspertem od bobslei w telewizji ARD. Teraz będzie gościć na szklanym ekranie jeszcze częściej, gdyż ma prowadzić blok sportowy w ARD. Ciekawe, czy poradzi sobie tak dobrze, jak w roli pilotki bobsleja.

źródło: pzssan.pl/ibsf.org/fil-luge.org