Ostateczna decyzja FIS w sprawie rosyjskiej szczepionki

Międzynarodowa Federacja Narciarska zmieniła decyzję w sprawie szczepionki na koronawirusa Sputnik V i uznała ten specyfik – poinformowała Rosyjska Agencja Prasowa TASS. Z dalszej części komunikatu wynika jednak, że nadal pierwszeństwo będą miały krajowe przepisy.

Temat szczepionek jest aktualnie jednym z priorytetowych dla FIS-u. By jak najlepiej przygotować się na wszelkie ewentualności przez startem sezonu zimowego Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że uznała rosyjski specyfik “Sputnik V”, który jeszcze niedawno był dla niej na “cenzurowanym”.

– FIS uznaje szczepionkę Sputnik V jednak nadal, podobnie jak w poprzednim sezonie, pierwszeństwo będą miały krajowe przepisy. Jeśli jakikolwiek kraj będzie miał inne wymagania dotyczące szczepionek Międzynarodowa Federacja Narciarska będzie zmuszona przestrzegać tych przepisów – czytamy w komunikacie.

Z informacji prasowej można się także dowiedzieć, że protokół anty-covidowy zostanie opublikowany w najbliższych tygodniach. Nadal ma obowiązywać zasada negatywnego testu przedstawionego na 72 godziny przed startem zawodów. – Oczekuje się, że niezależnie od szczepień i obecności przeciwciał wszyscy uczestnicy będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR nie później niż 72 godziny przed imprezą – informuje FIS.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu z powodu szczepionki Sputnik V w prestiżowych zawodach Martin Fourcade Nordic Festival nie wystartował Aleksander Bolszunow. Unia Europejska nie akceptuje bowiem tego specyfiku i Rosjanin był zmuszony wycofać się z imprezy, gdyż musiałby przejść kwarantannę.

Źródło: TASS / FIS