Obowiązkowe szczepienia dla biathlonistów? IBU zabrała głos

© Stancik/IBU

Komitet wykonawczy Międzynarodowej Unii Biathlonu zorganizował spotkanie w celu omówienia przebiegu sezonu olimpijskiego. Jednym z głównych tematów był system ochrony zdrowia zawodników, sztabów i działaczy. Szczepienia będą zalecane, ale jednocześnie nieobowiązkowe. 

© Stancik/IBU

Minionej zimy biathlonowa federacja spisała się na medal, jeśli chodzi o kwestie związane z pandemią koronawirusa. Zawodnicy byli co weekend testowani, a o zachorowaniach w stawce słyszało się niezwykle rzadko. Ponadto biathloniści nie musieli podróżować tyle co zazwyczaj. Większość miejscowości bowiem była gospodarzem zmagań Pucharu Świata przez 2 tygodnie pod rząd. To wszystko sprawiło, że sezon, mimo wielu trudności, przebiegł spokojnie. 

Teraz nastąpią zmiany. W Monachium komitet wykonawczy Międzynarodowej Unii Biathlonu spotkał się, aby przedyskutować system ochrony zdrowia całego środowiska na zimę 2021/2022. Na początek potwierdzono kalendarz zmagań na sezon olimpijski, włącznie z igrzyskami oraz cyklami IBU Cup i IBU Junior Cup. 

Działacze będą zalecać szczepienia wszystkim sportowcom. Należy przy tym zaznaczyć, że IBU nie wprowadzi obowiązku zaszczepienia się. Jednak za testy od przyszłego sezonu mają płacić zawodnicy. Aby móc rywalizować, biathloniści będę musieli przedstawiać negatywne wyniki nawet kilka razy w tygodniu. Federacja jeszcze nie podała informacji o zaszczepionych w kontekście testowania. Należy się spodziewać, że sportowcy po drugiej dawce preparatu otrzymają pewne ulgi. 

Źródło: ski-nordique.net