Najważniejsze wieści tygodnia. Stoch powraca do treningów, śmierć fińskiej legendy i wakacje polskich skoczków

fot. M. Król

Mamy dla was kolejne podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w skokach narciarskich. Fani naszego trzykrotnego mistrza olimpijskiego mogą być spokojni – Stoch powraca już do treningów, a problem z kostką okazał się być nie groźny. Natomiast jego idol z lat dziecięcych – Kazuyoshi Funaki znów skacze. Japończyk wystartował w krajowych zawodach. 

fot. M. Król

Ruczynów rośnie w siłę – PZN objął patronat nad imprezą

Każdy kto chciałaby spełnić swoje dziecięce marzenie o skakaniu na nartach, ma teraz doskonałą okazję. W Ruczynowie 21. sierpnia odbędzie się druga już edycja zawodów ZIELPOL Skoków Amatorów o Puchar InSJders. Nie tylko nasza redakcja objęła patronatem tę imprezę. Teraz zrobił to też Polski Związek Narciarski. Zapisy chętnych na rywalizację na obiekcie K4 w Ruczynowie odsyłamy tutaj. 

Funaki znów skacze. Yukiya Sato bezkonkurencyjny 

W miniony weekend japońscy skoczkowie wystartowali na swoim podwórku. Rywalizacja odbyła się na skoczniach: HS-68 w Asahi oraz HS-100 w Nayoro. Dwukrotnie najlepszy był Yukiya Sato. Na starcie nie pojawił się Ryoyu Kobayashi. Jednak duże uznanie może wzbudzić ten, który swoją karierę zakończył już dość dawno. Kazuyoshi Funaki, jeden z najładniej skaczący skoczków w historii, wzór m.in. dla Kamila Stocha z dziecięcych lat, zajął miejsca w trzeciej dziesiątce zawodów. Więcej na temat wyników tych zawodów, poczytacie tu. 

Kamil Stoch powraca do treningów. Kostka niezagrożona

Nasz trzykrotny mistrz olimpijski wygrał piątkowe kwalifikacje w Wiśle, a sobotniego ranka obudził się z obrzękiem kostki. Ostatecznie w Wiśle już nie wystartował. Teraz może uspokoić kibiców. Badania nie wykazały żadnej kontuzji. Operowana wiosną kostka została jedynie przeciążona.

Krajowe zawody w USA, najlepszy Larson

Kolejne zawody odbyły się także w USA, a konkretnie na skoczni K68 w Steamboat Springs. Zwyciężył Casey Larson (71 i 72 m). Na podium stanęli także Jasper Good (76 i 55,5 m) oraz Taylor Fletcher (68,5 i 64,5 m).

Śmierć kolejnego przedstawiciela fińskiej złotej generacji skoków

Tuomo Ylipulli –  jeden z tych, którzy obok wielkiego Mattiego Nykanena w 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary wywalczył złoty medal drużynowy wraz z fińską reprezentacją. Pochodzący z Rovaniemi były skoczek zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 59 lat.

Polscy skoczkowie na wakacjach 

Nasi skoczkowie po zawodach w Wiśle udali się na urlopy. Jak wynika z ich relacji w mediach społecznościowych, wybrali raczej słońce i wodę. Maciej Kot wraz z rodziną wybrał się nad polskie morze, a Dawid Kubacki wybrał przeciwny kierunek i Turcję. Andrzej Stękała udał się natomiast do Grecji. Jakub Wolny mimo wakacji nie odpuszcza treningów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Andrzej Stękała (@andrzejstekala)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Maciej Kot (@maciejkot)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jakub Wolny 😈 (@szyybki)

źródło: asahiski.ec-net.jp/nayoro-ski.net/facebook.com/twitter.com/localSJresults/www.ran.de/instagram.com/informacja własna

 

Anna Felska