MŚJ w biegach nie w Zakopanem. Norwegowie wyręczą Polaków

fot. Mateusz Król

Planowane na przyszły rok mistrzostwa świata juniorów konkurencjach biegowych, które miały odbyć się w Zakopanem, zorganizują Norwegowie. Taką informację podała Międzynarodowa Federacja Narciarska po piątkowym spotkaniu Rady FIS, które, podobnie jak poprzednie sesje, odbywało się online.

fot. Mateusz Król

Zakopane bez MŚJ

Kilka tygodni temu Międzynarodowa Federacja Narciarska przekazała sensacyjne wieści jakoby Zakopane miało nie zorganizować mistrzostw świata juniorów w konkurencjach biegowych. Taką decyzję, po wielu konsultacjach i rozmowach, miał podjąć Polski Związek Narciarski. Okazało się, że nie były to jedynie plotki, a rzeczywistość, bowiem organizacja części biegowej MŚJ w Zakopanem nie była możliwa ze względu na planowane inwestycje w rejonach tamtejszych tras.

Te informacje potwierdził wówczas w rozmowie z nami Andrzej Wąsowicz ze Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego, który zdradził, że powodem takiej decyzji było obiecane przez prezydenta Andrzeja Dudę krycie toru lodowego w stolicy polskich Tatr. – W związku z tym nie ma możliwości przeprowadzenia zawodów biegowych w Zakopanem – tłumaczył Wąsowicz.

Norwegowie wyręczą Polaków

Międzynarodowa Federacja Narciarska, zaraz po otrzymaniu od PZN-u informacji o możliwych kłopotach, wzięła się za szukanie zastępstwa dla stolicy polskich Tatr. Kierunkiem, który został obrany przez FIS, miał być Półwysep Skandynawski, a konkretnie fińskie Vuokatti, które gościło MŚJ przed rokiem, o czym informowano na TVPSPORT.PL. Ostatecznie wybór padł jednak na Norwegię. Zawody biegowe mają się odbyć w Lygna, czyli w miejscu gdzie bardzo często odbywają się mistrzostwa Kraju Fiordów.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Zakopane nie straciło całkowicie praw do organizacji mistrzostw świata juniorów. O medale w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej młodzi adepci narciarstwa klasycznego będą bowiem rywalizować bez zmian w stolicy polskich Tatr.

Źródło: FIS / TVPSPORT.pl / informacja własna