MŚ w Oberstdorfie 2021. Norwegowie obronili tytuł w sztafecie. Polacy zdublowani

15:32, 05.03.2021 Tomasz Lutek Aktualizacja: 18:16, 05.03.2021

Reprezentacja Norwegii wygrała sztafetę mężczyzn w biegach narciarskich na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Srebrny medal zdobyli  Rosjanie. Podium uzupełnili świetnie dysponowani Francuzi. Polska została zdublowana podczas ostatniej zmiany i sklasyfikowana na 14 miejscu.

Biegowy piątek w Oberstdorfie stał pod znakiem sztafetowej rywalizacji mężczyzn. Tytułu broniła Norwegia. Na starcie pojawiło się 18 reprezentacji w tym Polacy.

Zwycięzcom nie wszystko szło gładko. Początkowo niesamowite tempo narzucili Rosjanie. Biegnący na pierwszej zmianie Aleksiej Czerwotkin urwał się od rywali i swój odcinek zakończył z ponad 40 sekundową przewagą nad goniącą grupą. Iwan Jakimuszkin dał się jednak dopędzić już po około 4 kilometrach. Druga zmiana toczyła się w spokojnym tempie do ostatniej pętli, tam przewagę wypracowali sobie Emil Iversen i Iivo Niskanen. Około 20 sekund do nich traciły sztafety: Francji, Rosji, Szwecji oraz Szwajcarii. Trzecia zmiana to pokaz siły świeżo upieczonego mistrza świata na 15 kilometrów dowolnym. Hans Christer Holund szybko zgubił Perttu Hyvarinena. Swój odcinek zakończył 23 sekundy przed Francuzami i Szwedami. Rosjanie wraz z Finami i Szwajcarami tracili 35 sekund. Wtedy na trasę ruszył Aleksander Bolszunow, który w niespełna 4 kilometry dogonił Johannesa Klaebo. Norweg ewidentnie liczył na swoje umiejętności sprinterskie. Ostatecznie na ostatnim podbiegu pokonał Rosjanina, zapewniając kolejne złoto dla swojej reprezentacji. Na trzecim, bardzo wysokim miejscu zawody ukończyli Francuzi, którzy do zwycięzców stracili już jednak ponad minutę.

Polska w składzie Maciej Staręga, Kamil Bury, Dominik Bury oraz Mateusz Haratyk została zdublowana. W końcowej klasyfikacji nasza reprezentacja zajęła 14 lokatę.