MŚ w Oberstdorfie 2021. Czwartek ze sztafetą pań. Jak poradzą sobie polskie biegaczki? (lista startowa)

Czwartkowe sztafety 4×5 kilometrów będą już piątą konkurencją mistrzostw świata w Oberstdorfie dla biegaczek narciarskich. W gronie piętnastu zgłoszonych do startu ekip znalazły się Polki, które pobiegną jutro w zestawieniu Monika Skinder, Izabela Marcisz, Karolina Kaleta i Karolina Kukuczka. Biało-czerwone nie znajdują się jednak w gronie kandydatek do medali. O te powinny się bić inne nacje z Norweżkami i Szwedkami na czele.

fot: M. Rudzińska

Sztafeta kobiet to już tradycyjny punkt mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Przez wiele lat dominatorkami biegów rozstawnych były reprezentantki ZSRR i Rosji, które w latach 1991-2001 wygrały sześć sztafet z rzędu. Podczas ostatnich czempionatów globu najwięcej do powiedzenia w tej konkurencji miały Norweżki, które zdobywały złote medale w czterech z pięciu ostatnich sztafet. Dwa lata temu w Seefeld biegaczki z Kraju Fiordów – po przegranym finiszu Johaug z Nilsson – musiały jednak uznać wyższość Szwedek, które będą jutro broniły tytułu mistrzyń świata.

Reprezentantki Trzech Koron pobiegną w jutrzejszej sztafecie w niemal identycznym składzie, jak ten, który wywalczył w 2019 roku złoty medal. Jedyną zmianą w szwedzkiej czwórce względem Seefeld jest Jonna Sundling, która zastąpi Stinę Nilsson i pobiegnie na pierwszej zmianie. Na drugiej pobiegnie Charlotte Kalla, na trzeciej Ebba Andersson, a sztafetę zakończy Frida Karlsson. Jedyną zawodniczką w drużynie Trzech Koron, która w Oberstdorfie nie stanęła jeszcze na podium, jest Kalla. Pozostałe biegaczki mają już w swoim dorobku po dwa medale wywalczone w Niemczech. Szyki Szwedkom będą się starały pokrzyżować Norweżki, które jutro pobiegną w składzie: Tiril Udnes Weng, Heidi Weng, Therese Johaug i Helene Marie Fossesholm. Wydaje się, że najwięcej będzie zależało od postawy 32-letniej Johaug, która w Oberstdorfie póki co deklasuje swoje rywalki.

W walce o medale powinny się także liczyć reprezentantki Rosyjskiej Federacji Narciarskiej. Jana Kirpiczenko, Julia Stupak, Tatiana Sorina i Natalia Niepriajewa to bez wątpienia skład, który może powalczyć o czołowe lokaty. O niespodziankę mogą się pokusić Amerykanki (Swirbul, Maubet Bjornsen, Brennan i Diggins) oraz Finki (Joensuu, Matintalo, Roponen, Parmakoski), które będą musiały radzić sobie bez jednego ze swoich najmocniejszych punktów, czyli kontuzjowanej Kerttu Niskanen.

Na starcie jutrzejszej sztafety nie zabraknie oczywiście reprezentantek Polski. Na pierwszej zmianie pobiegnie Monika Skinder, potem na trasę ruszy Izabela Marcisz, następnie Karolina Kaleta, a zmagania zakończy Karolina Kukuczka. Biało-czerwone pobiegną z numerem 10. na plastronach.

Początek sztafety kobiet o 13:15.

Lista startowa sztafety kobiet

 

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna