Duże zmiany w Pucharze Świata! Więcej pieniędzy, mniej matematyki

fot. Mateusz Król

Międzynarodowa Unia Biathlonu wprowadzi duże zmiany w zasadach punktacji oraz nagradzania zawodników w Pucharze Świata. Nie będzie odpisywania najgorszych występów czy wliczania mistrzostw globu do klasyfikacji generalnej. Zwiększono za to pulę nagród finansowych i liczbę punktów przyznawanych najlepszym zawodnikom. 

fot. Mateusz Król

Po sezonie olimpijskim nadejdą zmiany w zasadach rozgrywania biathlonowego Pucharu Świata. Międzynarodowa Unia Biathlonu w oficjalnym komunikacie poinformowała, że od sezonu 2022/2023 zostanie wprowadzony nowy system punktowania najlepszych zawodników. Triumfator zmagań otrzyma 90 punktów. Drugi biathlonista danych zawodów zgadnie 75, trzeci 60, czwarty 50, a piąty 40 oczek. Dotychczas zawodnicy otrzymywali 60 punktów za zwycięstwo.

Koniec z odliczaniem punktów

Skąd ta zmiana? Otóż wiąże się to z kolejnymi nowościami w biathlonowym cyklu. Nie będzie już odliczania punktów za dwa najgorsze występy, co większość kibiców dyscypliny powinno zadowolić. Ponadto wyniki rywalizacji na mistrzostwach świata nie będą uwzględniane do klasyfikacji Pucharu Świata.

Dobra informacja dla biathlonistów jest taka, że zdecydowano się powiększyć pulę pieniężna. Nagrodę finansową będzie otrzymywać najlepsza trzydziestka danych zawodów indywidualnych oraz osiem najwyżej sklasyfikowanych drużyn w zmaganiach sztafet. Docelowo po 2024 roku więcej mają zarabiać też ci najlepsi z najlepszych.

Makarainen w komisji

Do przetasowań dojdzie również w zarządzie IBU. Nowym dyrektorem sportowym zostanie Daniel Boehm. Dotychczas tę rolę pełnił Felix Bitterling. Ze stanowiska sekretarza generalnego rezygnację złożył Niklas Carlsson. Do Komisji Zawodniczej dołączyła z kolei była wybitna biathlonistka Kaisa Makarainen. Finka będzie jednocześnie członkinią Komisji Technicznej.

Źródło: IBU

Obserwuj