Doping. Dwukrotny mistrz olimpijski uznany za winnego
Były estoński biegacz narciarski, Andrus Veerpalu, został uznany za winnego udziału w jednej z największych afer dopingowych ostatnich lat, jaką była „Operacja Aderlass”. Trzykrotny medalista olimpijski przez dwa lata nie może brać udziału w żadnych wydarzeniach odbywających się pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

W dniu 17 marca 2021 roku Wydział Antydopingowy działający przy Trybunale Arbitrażowym do spraw Sportu (CAS) uznał Andrusa Veerpalu za winnego udziału w zorganizowanym procederze dopingowym znanym jako „Operacja Aderlass”. Jedna z najznamienitszych postaci w historii estońskiego sportu otrzymała dwuletni zakaz udziału w jakichkolwiek wydarzeniach organizowanych przez FIS. Kara obowiązywać będzie do 17 marca 2023 roku.
Decyzja wydana przez organ CAS związana jest z naruszeniem przez Estończyka artykułu 2.9. przepisów antydopingowych FIS z 2016 roku. Artykuł ten dotyczy pomagania, konspirowania, ukrywania, podżegania lub innych form celowego współuczestnictwa w procederze naruszania przepisów antydopingowych. Postanowienie Wydziału Antydopingowego nie zostało zaskarżone, jest więc wiążące.
27 lutego 2019 roku – w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które wówczas odbywały się w Seefeld – austriacka policja przeszukała pokoje kilku sportowców podejrzanych o stosowanie dopingu. W tym samym czasie niemieckie służby skontrolowały mieszczący się w Erfurcie gabinet lekarski doktora Marka Schmidta. W następstwie incydentów we wspomnianych miastach organy ścigania z Austrii, Niemiec i Estonii wszczęły śledztwa przeciwko wielu sportowcom (w tym członkom estońskiej drużyny „Haanja”), a także ich sztabom.
W trakcie prowadzonego śledztwa pięciu członków zespołu „Haanja” przyznało się do udziału w praktykach antydopingowych doktora Schmidta. W gronie tym znaleźli się: Mati Alaver, Karel Tammjärv, Algo Kärp, Aleksiej Połtoranin i właśnie Andrus Veerpalu. Zawodnicy ci nie zakwestionowali stawianych im zarzutów. Niezależny Delegat Antydopingowy ukarał ich zakazem startu w jakichkolwiek zawodach sportowych lub innych wydarzeniach czy działaniach organizowanych lub autoryzowanych przez FIS bądź innego sygnatariusza Światowej Agencji Antydopingowej. Okres kary waha się od dwóch i pół roku do czterech lat.
Przed laty Andrus Veerpalu był jedną z najjaśniejszych gwiazd międzynarodowych biegów narciarskich. Największe tryumfy święcił on w pierwszej dekadzie XXI wieku. Na swoim koncie ma dwa tytuły mistrza olimpijskiego. Dwukrotnie też wywalczył złoty medal na mistrzostwach globu. W roku 2005 otrzymał Medal Holmenkollen. Sześć lat później zakończył karierę zawodniczą.
Źródło: fis-ski.com/informacja własna
- Biegowy raport. Problemy Diggins, pojedynek z Ingebrigtsenem i śmierć wielkiego Norwega - 20 września 2023
- Biathlonowy raport. Mistrzostwa po słowacku, sukces Fourcade’a, powrót Simon i skandal w Rosji - 8 września 2023
- Skandal w Rosji. Trener okradł drużynę. Zabrał tysiące nabojów - 7 września 2023