Ci biegacze narciarscy mają dość. A lista się wydłuża

fot. M. Rudzińska

Koniec sezonu to dla biegaczy i biegaczek czas, gdy mogą sobie pozwolić na odrobinę odpoczynku po wyczerpujących startach w okresie zimowym. Niektórzy z zawodników, po okresie roztrenowania, nie wrócą już jednak do biegania, a przynajmniej nie do zmagań w Pucharze Świata. Kto na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie postanowił odwiesić narty na kołek?

fot. M. Rudzińska

Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich, który zakończył się niespełna dwa tygodnie temu w szwajcarskiej dolinie Engadyny, był ostatnim w karierze dla kilkorga zawodników. Najbardziej utytułowanym biegaczem w gronie tych, którzy postanowili odwiesić narty na kołek, jest bez wątpienia Martin Johnsrud Sundby. Norweg już jakiś czas temu – w dużej mierze ze względu na dużą konkurencję w kadrze narodowej – sugerował, że obecny sezon może być jego ostatnim. Słowa te potwierdził pod koniec zeszłego tygodnia w filmie dokumentalnym o jego osobie emitowanym na antenie NRK. Sundby nie zamierza jednak całkowicie rezygnować z biegania. Multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich chce się teraz skupić na startach w maratonach narciarskich.

Karierę po sezonie 2020/2021 postanowiła także zakończyć medalistka mistrzostw świata w sprincie z Seefeld Mari Eide, która minionej zimy w ogóle nie startowała w zawodach Pucharu Świata.

Ze sporymi stratami personalnymi po minionym sezonie będą musieli sobie radzić Amerykanie. Na sportową emeryturę przeszli bowiem: Sadie Maubet Bjornsen oraz Sophie Caldwell Hamilton i jej mąż Simeon Hamilton. Maubet Bjornsen w swojej karierze sześciokrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata i w sezonie 2019/2020 była przez posiadaczką żółtej koszulki liderki klasyfikacji generalnej. Amerykanka była od kilku lat bardzo mocnym punktem ekipy zza Oceanu. Sporo sukcesów ma na swoim koncie także Sophie Caldwell, która dziesięciokrotnie plasowała się w TOP3 pucharowych zawodów i dwa razy wygrywała.

Narty biegowe na buty do biegania postanowiła z kolei zamienić Susanna Saapunki. Reprezentantka Finlandii zakończyła karierę narciarki, by skupić się na swojej wielkiej pasji, czyli biegach górskich.

Źródło: FIS / Dagbladet