Norweski mistrz kończy ze startami w Pucharze Świata. “Mam już dość”

fot: I. Trawka

Martin Johnsrud Sundby poinformował, że nie będzie już dłużej rywalizował w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Dwukrotny mistrz olimpijski zamierza teraz szukać nowych wyzwań i sprawdzić się w maratonach narciarskich. – Mam już dość. To były moje ostatnie starty – mówi.

fot: I. Trawka

Zakończony tydzień temu sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich był ostatnim w karierze Martina Johnsruda Sundby’ego. Norweg, który przez wiele lat utrzymywał się w ścisłej czołówce i ma na swoim koncie pełno sukcesów, postanowił bowiem zakończyć karierę reprezentacyjną i nie walczyć o miejsce w kadrze na igrzyska olimpijskie w Pekinie. O swojej decyzji poinformował w filmie dokumentalnym o jego osobie emitowanym na antenie NRK.

 – Mam już dość. Bieg w Oberstdorfie był ostatnim w mojej karierze – tłumaczy Sundby. – Nie żałuję igrzysk olimpijskich – dodaje.

Norweski biegacz w ostatnich miesiącach musiał stoczyć trudną batalię o to, aby jak najlepiej przygotować się do mistrzostw świata w Oberstdorfie, gdzie bronił tytułu na dystansie 15 kilometrów. Ze względu na to, że nie znalazł się on w kadrze narodowej, musiał utworzyć zespół wspólnie z z Niklasem Dyrhaugiem. Przygotowania doświadczonego Norwega poszły zgodnie z planem, bowiem w jedynym biegu mistrzostw świata, w którym wystartował, zajął siódme miejsce, tracąc do podium około dwudziestu sekund. – To był mój ostatni taniec. Trenując do tego biegu postawiłem sobie konkretny cel i byłem gotowy na to, aby go spełnić. Mimo tego, jak wyglądał poprzedni rok, byłem blisko podium mistrzostw świata – mówi Sundby.

36-latek nie zamierza jednak całkowicie rezygnować ze startów. Teraz jego celem będą występy w maratonach narciarskich, o czym opowiedział w rozmowie z NRK. – Muszę poświęcić trochę czasu na przygotowania, ale znam wiele osób w tym środowisku i spróbuję poszukać u nich wiedzy. Myślę, że to będzie zabawne i super ekscytujące wyzwanie – skwitował Sundby.

Martin Johnsrud Sundby to jeden z najlepszych biegaczy ostatnich lat. Do sukcesów Norwega należy: pięć medali olimpijskich (dwa złote), dziewięć krążków mistrzostw świata (cztery złote) i trzy Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ. Reprezentant Kraju Fiordów dwa razy zwyciężał w cyklu Tour de Ski. Ponadto ma na swoim koncie 30 triumfów w zawodach Pucharu Świata.

Źródło: NRK