Biegowy raport. Golberg najsilniejszy w Norwegii, nowa nadzieja Szwedów i program Blinkfestivalen

fot: TV2.no

Czas upływa bardzo szybko i jesteśmy o kolejny tydzień bliżej do kolejnego sezonu zimowego. Ostatnie dni przyniosły kolejne wieści ze świata biegów narciarskich. Oto nasze podsumowanie.

fot: TV2.no

Autobiografia Marit Bjoergen już w przedsprzedaży

Norwescy fani biegów narciarskich na tegoroczne święta Bożego Narodzenia otrzymają nie lada prezent. Do księgarni trafi bowiem wówczas biografia ośmiokrotnej mistrzyni olimpijskiej – Marit Bjoergen. Jak mówi była biegaczka narciarska, w przeszłości wiele osób chciał napisać o niej książkę. Szczególnie dużo propozycji pojawiło się tuż po tym, jak zakończyła karierę.

– Pod koniec kariery byłam zmęczona swoją osobą. Byłam zmęczona byciem czołowym sportowcem i słuchaniem ciągle o Marit Bjoergen – przyznała największa rywalka Justyny Kowalczyk.

Bjoergen pochwaliła się na Instagramie okładką książki. Ta robi wrażenie, ale jeszcze większe może zrobić na kibicach okazja zdobycia wydania z autografem Norweżki. To dlatego, że publikację można zamówić już teraz w przedsprzedaży. Im szybciej, tym lepiej. Wszak wersje z podpisami będą dostępne w edycji limitowanej.

Szwedzi poznali mapę trasy olimpijskiej

Choć powoli odliczamy już ostatnie dni do rozpoczęcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich, to za nieco ponad pół roku swoje wielkie święto będą także obchodzić sympatycy sportów zimowych. W dniach 4-20 lutego 2022 roku odbędą się bowiem XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Niestety, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa przedstawiciele dyscyplin zimowych nie mieli możliwości przetestowania tras, na których rozegra się walka o olimpijskie laury.

Jak się okazuje, w ostatnim czasie biegaczki i biegacze narciarscy ze Szwecji otrzymali mapę pekińskich tras olimpijskich. Zadowolenia z tego faktu nie kryje Jonna Sundling, która w bieżącym roku wywalczyła w Oberstdorfie dwa złote medale mistrzostw świata. – Mamy ogólne wyobrażenie o tym, jak to będzie wyglądać. Oczywiście, jest jeszcze czas na zmiany, ale na ten moment trasa jest stosunkowo długa, z wieloma zakrętami i lekkim podbiegiem na końcu – przyznała 26-latka. Więcej o tym tutaj.

Bolszunow wraca do zdrowia

Dobre wieści płyną prosto z rosyjskiej kadry. Aleksander Bolszunow przebywa obecnie na zgrupowaniu we Włoszech razem z grupą Borodawko. Trener zapewnia, że zdobywca Kryształowej Kuli z ubiegłego sezonu jest w dobrej formie.

– Z Saszą teraz wszystko jest w porządku, wszyscy zawodnicy obecni w rajdzie trenują na pełnych obrotach. W rzeczywistości nie ma przeciwwskazań i czynników ograniczających. Bolszunow pracuje zgodnie z programem, tak jak wszyscy inni.

Nadzieja na medal Szwedów

Wielkie apetyty na medal olimpijski wśród szwedzkiej opinii publicznej wzbudził William Poromaa. Chłopak największej szwedzkiej nadziei medalowej w biegach narciarskich – Fridy Karlsson – pobił ostatnio rekord czasu wspinaczki na górę Hallstaberget w Sollefteå. Poprzedni rekord był niepobity od 30 lat. Ktoś może powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego względem biegów narciarskich. Jednak szwedzcy eksperci zauważają, ze reprezentacji tej dyscypliny sportu w ich kraju bardzo często wspinają się na Hallstaberget. Jeśli uzyskują tam dobry czas, to zwiastować ma to wielką formę.

– William Poromaa został już okrzyknięty nadzieją szwedzkiego narciarstwa biegowego wśród mężczyzn. Podczas zeszłorocznych MŚ młody chłopak zrobił duże wrażenie, a teraz wydaje się, że zrobił kolejny krok we właściwym kierunku. Zauważmy, że dosłownie przebił biegacza o wielkich wynikach, takiego jak Johan Olsson, który zdobywał medale we wszystkich mistrzostwach w latach 2010-2017. Chłopak Fridy Karlsson jest prawdopodobnie na drodze do stania się równie wielką nadzieją na medal, jak jego lepsza połowa – mówi Petter Soleng Skinstad.

Najlepszy Norweg na tym etapie?

Emil Iversen – mistrz świata z kontrowersyjnego biegu na 50 km w Oberstdorfie – udzielił wywiadu norweskiemu portalowi branżowemu Langrenn.com. Doświadczony biegacz twierdzi, że w sezonie olimpijskim nie będzie w stanie zaprezentować lepszej formy, niż minionej zimy. – Postaram się być chociaż na tym samym poziomie. Jeśli dam radę, to wystarczy na medal olimpijski – twierdzi Iversen.

Emil zdradził, że jego docelową konkurencją podczas igrzysk będzie bieg na 15 km stylem klasycznym. Dziennikarz zapytał go także o to, kto z jego reprezentacyjnych kolegów jest obecnie najlepszy. – Paal Golberg – bez zastanowienia odpowiedział. – Bardzo się wyróżnia, jednak martwię się o niego. Wydaje mi się, że po sezonie nie był na wakacjach. Aktualnie jest w tak dobrej formie, że podczas sesji oddycha jednym nozdrzem, kiedy reszta jest wykończona – przyznał Emil Iversen.

Program Blinkfestivalen 2021

Organizatorzy Blinkfestivalen opublikowali oficjalny program Blinkfestivalen w Sandnes, w której udział wezmą najlepsi norwescy biegacze narciarscy i biathloniści. Nie jest wykluczone, że pojawią się sportowcy zagraniczni. Program Blinfestivalen 2021 znajdziecie tutaj.

Źródło: tv2.no/ langrenn.com /

Mateusz Król
Obserwuj