Baiba Bendika – sześć pytań o biathlon na Łotwie

fot: Twitter / biathleteLV

Jeszcze kilka lat temu łotewski biathlon był kojarzony głównie z osobą Andrejsa Rastorgujevsa. W ostatnich sezonach do Łotysza dołączyła jednak Baiba Bendika, która czyni coraz większe postępy i regularnie punktuje w zawodach Pucharu Świata. Zawodniczka już cztery razy w karierze plasowała się w czołowej dziesiątce Pucharu Świata, a w rozmowie z nami opowiedziała m.in.: o popularności biathlonu w swoim kraju, o idolach z dzieciństwa oraz o tym jak zaczęła się jej kariera.

Sportsinwinter.pl: Zacznijmy od pytania o popularność biathlonu na Łotwie. Czy dużo ludzi w Twojej ojczyźnie interesuje się tym sportem?
Baiba Bendika: Chciałabym powiedzieć, że biathlon jest popularny na Łotwie i ludzie uwielbiają go śledzić zimą, ale niestety nie ma tak wielu dzieci, które wytrwale trenują aż do kariery seniorskiej. Chciałabym jednak, aby ten sport był bardziej popularny na Łotwie.

SiW: Jak wyglądają warunki do trenowania biathlonu na Łotwie? Macie w swoim kraju obiekty do treningów czy musicie wyjeżdżać za granicę?
BB: Mamy kilka dobrych stadionów biathlonowych i jeden z nich będzie gospodarzem mistrzostw świata juniorów i mistrzostw Europy juniorów, więc moim zdaniem są one wystarczająco dobre. Nasza drużyna jeździ jednak głównie za granicę na obozy wysokościowe i pierwsze zgrupowania na śniegu.

SiW: Jakim zainteresowaniem cieszy się biathlon wśród młodzieży? Czy młodzi ludzie na Łotwie garną się do uprawiania biathlonu?
BB: Dzieci są zainteresowane biathlonem i jest wielu młodych sportowców, ale nie jest to niestety tani sport. I właśnie dlatego niektóre dyscypliny są nadal bardziej popularne niż biathlon.

SiW: A jak wyglądała Twoja droga do miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz? Czy trudno było osiągnąć taki poziom?
BB: Zawsze byłam pracowita, właściwie już od dzieciństwa. Robiłam małe kroki naprzód, dzięki czemu zawsze mogłam się rozwijać, ale jednocześnie miałam poczucie, że mogę zrobić coś jeszcze lepiej i to nadal daje mi motywację do osiągania kolejnych celów. Jestem więc wdzięczna, że moja rodzina pomagała mi i wspierała mnie aż do momentu dojścia na wyższy poziom.

SiW: Łotwa w ostatnich latach raczej nie kojarzy się z biathlonem. Niedużo biathlonistek i biathlonistów wywodzi się z Twojego kraju. Kiedy Ty zaczynałaś swoją karierę, wzorem do naśladowania był dla Ciebie rodak czy miałaś idola z innego kraju?
BB: Przede wszystkim moimi idolami byli rodacy, którzy walczyli o medale, jak choćby nasz najlepszy biatlonista – Ilmārs Bricis. Jednak jak prawie każdy podziwiałam występy Ole Einara Bjoerndalena, natomiast wśród kobiet moją ulubioną zawodniczką była Andrea Henkel.

SiW: Jak wyglądają transmisje zawodów biathlonowych w twoim kraju? Czy Puchar Świata, mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie lub inne zmagania są transmitowane w waszej telewizji?
BB: Nasze telewizję starają się pokazywać cały sezon, w tym zawody Pucharu Świata i mistrzostwa świata, ponieważ łotewscy kibice bardzo lubią oglądać biathlon.

Daniel Topczewski
Julian Cieślak